Pamiętasz układ okresowy pierwiastków? Będziesz musiał nauczyć się go na nowo

Niemal każdy z nas, podczas szkolnej edukacji, spotkał się układem okresowym pierwiastków, który nazywany jest także tablicą Mendelejewa. Jeśli ktoś nauczył się jej kiedyś na pamięć, to teraz będzie musiał przysiąść do nauki od nowa. Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej oficjalnie zarekomendowała już nazwy dla pierwiastków o liczbie atomowej 113, 115, 117 i 118.

Pamiętasz układ okresowy pierwiastków? Będziesz musiał nauczyć się go na nowo
Źródło zdjęć: © Fotolia

Cztery nowe pierwiastki to: nihonium (NH) - którym uhonorowano Japonię (Nihon to jedna z nazw tego kraju), moscovium (Mc) - na cześć Moskwy, tennessine (Ts) –. od amerykańskiego stanu Tennessee oraz oganesson (OG) – od nazwiska rosyjskiego fizyka Jurija Oganessiana. Nowe pierwiastki zostały odkryte przez naukowców z Japonii, Stanów Zjednoczonych oraz Rosji, stąd właśnie zdecydowano się na takie nazwy. Japończycy mogą być tym bardziej dumni, bo nihonium to pierwszy pierwiastek pochodzący z Azji.

Prace nad nadaniem nazw trwały od grudnia 201. roku, kiedy oficjalnie uznano istnienie nowych pierwiastków. Dzięki ich odkryciu naukowcom udało się także całkowicie zamknąć siódmy rząd układu okresowego, który przez wiele lat miał puste miejsca.

Wszystkie nowo dodane pierwiastki otrzymano w sposób sztuczny, w ściśle kontrolowanych warunkach laboratoryjnych i nie występują one naturalnie w przyrodzie. Zwlekano z dodaniem ich do układu okresowego, ponieważ występowały spore trudności z udowodnieniem ich istnienia. Pierwiastki te rozpadają się bardzo szybko –. np. nihonium udało się wytworzyć tylko na jedną tysięczną sekundy. Do tego eksperymenty naukowców były trudne to powtórzenia, co dodatkowo wydłużyło całą procedurę oficjalnego uznania i nadania stosownych nazw. Przykładowo, aby uzyskać nihonium naukowcy bombardowali cienką warstwę bizmutu rozpędzonymi do wysokiej prędkości jonami cynku.

Nazwy nowych pierwiastków mogą odnosić się do mitologii, miejsc ich odkrycia, nazwiska odkrywcy, naw minerałów od których pochodzą lub do ich właściwości.

jb

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)