Jan Czochralski - twórca metody, która zmieniła świat

Smartfony, tablety, telewizory - te mobilne urządzenia zawdzięczamy wielkiemu Polakowi - Profesorowi Janowi Czochralskiemu, wynalazcy techniki otrzymywania monokryształów, która znacząco rozwinęła elektronikę. Multimedialną wystawę będziemy oglądać w Katowicach

Jan Czochralski - twórca metody, która zmieniła świat
Źródło zdjęć: © Twisp / Wikimedia Commons / CC

03.04.2014 | aktual.: 15.04.2014 09:08

.

Już od 7 kwietnia będzie można zwiedzać wystawę „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu”. w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Główną rolę zagra Jan Czochralski, w którego wcieli się student, zaś w pozostałych rolach studenci, którzy będą przeprowadzać eksperymenty. Wystawa jest bezpłatna i otwarta dla szerokiej publiczności, w tym dla szkół.

Celem ekspozycji jest przybliżenie sylwetki i osiągnięć Jana Czochralskiego. Ten wciąż mało znany w kraju wielki Polak dokonał w 191. roku przypadkowego odkrycia. Przez roztargnienie zamiast w kałamarzu, zanurzył pióro w tyglu z gorącą cyną. Wynalazł dzięki temu metodę pomiaru szybkości krystalizacji, zwaną później Metodą Czochralskiego. Odkrycie Profesora stało się fundamentem współczesnego przemysłu elektronicznego. Szacuje się, że 90% tego rynku funkcjonuje dzięki monokryształom krzemu wytwarzanym metodą Czochralskiego.

Innym ważnym odkryciem jest stop, który znalazł zastosowanie w produkcji ślizgowych łożysk kolejowych (rozpoznawalny jako bahnmetal lub metal B). Dzięki metalowi B można było zwiększyć prędkość jazdy pociągów i w znacznym stopniu rozwinąć kolejnictwo na świecie. Stop został odkryty w 192. roku.

Wystawę będzie można obejrzeć już od 7 kwietnia w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Uniwersyteckiej 4 w godzinach 10.0. – 16.00.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)