NASA wyśle jądrową łódź podwodną... na księżyc

NASA wyśle jądrową łódź podwodną... na księżyc
Źródło zdjęć: © NASA

20.02.2015 15:52, aktual.: 20.02.2015 22:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co prawda nie na ten dobrze nam znany srebrny glob, krążący wokół Ziemi, a na największy z naturalnych satelitów Saturna – Tytana. Z początku kuriozalnym może się wydawać wysyłanie łodzi podwodnej w kosmos. W tym przypadku jest to jednak zupełnie uzasadnione. Specjalnie skonstruowany okręt napędzany energią jądrową będzie odpowiedzialny za zbadanie największego jeziora na Tytanie - Kraken Mare.

Jezioro _ Kraken Mare _ zostało odkryte w 2007 roku, dzięki sondzie _ Cassini _. W roku 200. uzyskało nazwę legendarnego morskiego potwora – Krakena, a rok później potwierdzono w jego zbiorniku obecność płynów. Co ciekawe, Kraken Mare wypełnione jest nie wodą, tylko ciekłymi węglowodorami, a sam Tytan jest jedynym ciałem niebieskim poza Ziemią, na której występują powierzchniowe jeziora wypełnione płynem. Występowanie cieczy potwierdziły zarejestrowane odbicia światła słonecznego. Łączna powierzchnia zbiornika jest zbliżona do Morza Kaspijskiego – jeziora na pograniczu Rosji i Kazachstanu. Jego wielkość to ok. 370 000 km kwadratowych.

Obraz
© (fot. NASA Glenn Research Center)

NASA zamierza spenetrować Kraken Mare. Podejrzewa się, że dzięki podobieństwom do Ziemi, na Tytanie może istnieć życie. Księżyc ten posiada gęstą atmosferę, w której obserwuje się sporo skomplikowanych zjawisk. W związku z tym, że roboty NASA nie są w stanie badać tamtejszych wód, postanowiono wysłać łódź podwodną. Jej głównym zadaniem będzie poszukiwanie form życia na Tytanie. Kraken Mare to pierwszy etap tych poszukiwań. Odpowiedzialnymi za projekty są naukowcy z John Hopkins Applied Physics Laboratory (Maryland) oraz projektanci obiektów podwodnych z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii. Według pierwszych założeń, okrętowi podwodnemu nada się cylindryczny kształt. Będzie on składać się z czterech elementów oraz anteny, której zadaniem ma być dostarczanie niezbędnych informacji zdobytych przez maszynę. Napędzać łódź ma jądrowy generator prądu. Na powierzchni maszyny znajdą się czujniki, zbierające próbki z dna Kraken Mare, a specjalny sonar nakreślać będzie topografię zbiornika.

Pierwsze wyobrażenia na temat planowanej łodzi wyglądają następująco:

Według naukowców okręt znajdzie się na powierzchni Tytana nie wcześniej niż dopiero w 204. roku.

_ SŁK _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (128)