Komórki i tak nas zabiją?

16.04.2007 15:51, aktual.: 18.04.2007 13:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Promieniowanie z telefonów komórkowych może w konsekwencji doprowadzić do braków żywności, wiąże się ono bowiem z wymieraniem pszczół zapylających większość roślin uprawnych - pisze w niedzielnym wydaniu brytyjski dziennik The Independent.

Promieniowanie emitowane przez telefony komórkowe i inne gadżety wykorzystujące zaawansowaną technologię może być przyczyną tajemniczego zjawiska, jakim jest nagłe ginięcie pszczół, nazwane _ Colony Collapse Disorder _ (CCD). CCD polega na tym, że pszczoły, które wylatują z uli, pozostawiając królową, jajeczka i kilka niedojrzałych robotnic, już do niego nie wracają. A odłączona od roju pszczoła ginie - jest to kwestia godzin.

Jak pisze _ The Independent _, fenomen ten może wyjaśnić teoria, według której promieniowanie telefonów komórkowych zakłóca system nawigacyjny pszczół, które nie mogą trafić z powrotem do ula.

Pierwsze doniesienia o CCD pojawiły się w USA jesienią. Obecnie objęło ono połowę stanów USA, gdzie wyginęło nawet 70% pszczelich rojów. Nagłe wymieranie pszczół dotarło do Niemiec, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Grecji. O ginięciu pszczół donoszą, według gazety, pszczelarze ze Szkocji, Walii, północno-zachodniej Anglii.

Skutki ginięcia pszczół mogą być katastrofalne, bowiem większość roślin zapylanych jest przez pszczoły. _ The Independent _ przypomina znaną wypowiedź Alberta Einsteina, który powiedział, że gdyby na Ziemi wyginęły pszczoły, człowiekowi zostałyby jedynie cztery lata życia.

Według gazety niemieckie badania od dawna wskazywały na zmianę zachowania pszczół w pobliżu linii wysokiego napięcia. Zaś badania przeprowadzone przez doktora Jochena Kuhna z Uniwersytetu w Landau wskazują, że pszczoły nie powracają do ula, jeśli w pobliżu umieści się telefony komórkowe.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)