Skaczące jaszczurki i dinozaury inspirują twórców robotów

Skaczące jaszczurki i dinozaury inspirują twórców robotów

Skaczące jaszczurki i dinozaury inspirują twórców robotów
Źródło zdjęć: © Robert Full/UC Berkeley
09.01.2012 12:06, aktualizacja: 09.01.2012 13:49

Roboty potrzebują ogonów, żeby zachowywać równowagę podczas wykonywania skoków

Roboty potrzebują ogonów, żeby zachowywać równowagę podczas wykonywania skoków - informuje serwis EurekAlert.

Roboty, które mogłyby wykonywać skoki, muszą być tak skonstruowane, żeby potrafiły lecąc w powietrzu zachowywać równowagę. Po raz kolejny naśladownictwo natury okazuje się najlepszym rozwiązaniem.

Obraz
© (fot. Robert Full/UC Berkeley)

Biolodzy i inżynierowie z University of California (UC) w Berkeley uważają, że dobrym rozwiązaniem dla takich robotów jest ogon, podobny jak u jaszczurek czy dinozaurów.

Jaszczurki potrafią kontrolować pozycję podczas skoku dzięki temu, że unoszą ogon do góry. Zapobiega to przekręcaniu się ciała w powietrzu, kiedy jaszczurka skacze z drzewa na drzewo.

Naukowcy wyposażyli w ogon skonstruowanego przez siebie robota. Okazało się jednak, że samo podniesienie ogona do góry jeszcze nie daje efektów. Kluczowe było opracowanie algorytmu nachylenie ogona do pozycji reszty ciała. Stało się to możliwe po długich obserwacjach jaszczurek w laboratorium.

_ "Po raz pierwszy wykazaliśmy, że jaszczurki ruszają swoim ogonem w górę lub w dół, żeby przeciwdziałać rotacji ich ciała, dzięki czemu utrzymują jego stabilność _ - opisuje kierownik zespołu, Robert J. Full z UC w Berkeley. - _ Inspiracja zaczerpnięta od jaszczurek może doprowadzić do stworzenia dużo bardziej zwinnych robotów poszukiwawczych i ratunkowych lub przeznaczonych do wykrywania zagrożeń chemicznych, biologicznych i radioaktywnych" _.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)