Komisja Europejska i Szwecja: spotkamy się w sądzie!

Komisja Europejska i Szwecja: spotkamy się w sądzie!
Źródło zdjęć: © WP.PL

29.05.2009 11:23, aktual.: 29.05.2009 11:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Komisja Europejska chce na drodze sądowej zmusić Szwecję do wdrożenia unijnej wytycznej dotyczącej zbierania informacji na temat rozmów telefonicznych i transmisji danych w Internecie, donosi dziennik "Svenska Dagbladet".

Według opublikowanych informacji KE wniosła pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, ponieważ Szwecja nie zastosowała się do zapisu zawartego w art. 1. ust. 1 dyrektywy, który zobowiązuje wszystkie kraje członkowskie UE do uchwalenia do końca marca br. krajowych przepisów umożliwiających zobowiązanie usługodawców internetowych i telekomunikacyjnych do gromadzenia danych na temat połączeń. Podobna skarga została złożona przeciw Austrii, która jednak zdążyła już zobowiązać się do wdrożenia odpowiednich regulacji, prosząc jednocześnie o trochę więcej czasu na realizację tego celu.

Obraz
© (fot. AFP)

Uchwalona w lutym 200. roku przez Radę UE dyrektywa weszła w życie na początku maja 2006 roku. Niemcy wywiązały się z obowiązku jej wdrożenia przez uchwalenie ustawy o monitoringu telekomunikacji i gromadzeniu danych, która po podpisaniu przez prezydenta Horsta Köhlera zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2008 r. Szwedzka minister sprawiedliwości Beatrice Ask poinformowała, że jej rząd planuje uchwalić odpowiednie przepisy za miesiąc lub dwa i z tego powodu będzie prosił Komisję Europejską o przedłużenie terminu.

Jako powód opóźnień we wdrażaniu dyrektywy w Szwecji minister podaje konieczność przeprowadzenia obszernych konsultacji. Cały ten złożony temat nie zalicza się do jej "ulubionych projektów". Ask ma nadzieję, że postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości potrwa dość długo i że w tym czasie uda się wdrożyć unijną dyrektywę. Wówczas Szwecja mogłaby uniknąć grożącej jej w obecnej sytuacji wysokiej kary pieniężnej.

W Polsce według Prawa telekomunikacyjnego dane na temat połączeń telefonicznych i internetowych muszą być przechowywane przez operatora dwa lata.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (90)
Zobacz także