Komisja Europejska przyjrzy się cyfryzacji w Polsce

Komisja Europejska przyjrzy się cyfryzacji w Polsce
Źródło zdjęć: © WP.PL

12.06.2008 11:35, aktual.: 13.06.2008 09:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Instytut Globalizacji, wolnorynkowy instytut spraw publicznych, zwrócił się do Komisji Europejskiej o zajęcie stanowiska w sprawie procesu cyfryzacji w Polsce.

W opinii IG, na wyłączeniu analogowego nadawania RTV najwięcej stracą konsumenci, którzy, zgodnie z badaniami Instytutu będą mieli najgorszy dostęp do telewizji cyfrowej w Europie.
Instytut Globalizacji alarmuje, że Polsce grozi monopol technologiczny, związany z przyznaniem wyłączności na obsługę multipleksu tylko jednej firmie. Ponadto monopolizacja technologiczna, przejawia się także w budowaniu wyłącznie mało wydajnej telewizji naziemnej, co jest ewenementem na skalę europejską, gdzie różne technologie dostępu traktuje się w sposób komplementarny.

–. Kwestie technologiczne są kluczowe dla procesu cyfryzacji – tłumaczy dr Tomasz Teluk, szef Instytutu Globalizacji. – Jednak nas niepokoją także zapowiedzi zamknięcia rynku na konkurencję do 2012 r. oraz sygnały świadczące o tym, że największe stacje telewizyjne w porozumieniu działają na szkodę konsumentów – dodaje.

W liście, skierowanym do Charlie McCreevy’ego unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług czytamy m.in.:
„Swoboda konkurencji jest zagwarantowana obowiązującym Polskę Traktatem Ustanawiający Wspólnotę Europejską, z późniejszymi zmianami, uwzględniającymi Traktat z Nicei i Traktat Lizboński.

Podział rynku na zasadzie zmowy oraz zamknięcie rynku przed konkurencją narusza art. 43 i 44 Traktatu w zakresie łamania swobody przedsiębiorczości w krajach członkowskich.
Ponadto łamie wspólnotowe prawo dotyczące konkurencji (wywodzące się z Traktatu Rzymskiego), które zakazuje wszelkich umów, formalnych, nieformalnych, prowadzących do naruszenia lub zniekształcenia konkurencji między przedsiębiorcami, zakazuje nadużywania pozycji dominującej na rynku oraz tworzenia monopoli i pomocy państwa ww. zakresie”.

Instytut Globalizacji oczekuje, że Komisja Europejska zajmie stanowisko w sprawie Polski i uchroni polskiego podatnika przed ogromnymi kosztami przymusowej cyfryzacji, spowodowanymi nieodpowiedzialnymi i niekompetentnymi decyzjami ze strony instytucji odpowiedzialnych za proces cyfryzacji.

Pełny tekst petycji znajduje się: TUTAJ (plik .doc)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)