Szwecja: najszybszy internet na świecie - w sam raz do suszenia prania

Szwecja: najszybszy internet na świecie - w sam raz do suszenia prania

Szwecja: najszybszy internet na świecie - w sam raz do suszenia prania
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
31.03.2008 19:00, aktualizacja: 01.04.2008 12:12

Mająca 75 lat mieszkanka Karlstad ( Szwecja ), Sigbritt Löthberg, ma w domu najszybszy internet na świecie - jego przepustowość to 10 Gb/s, a w porywach nawet 40 Gb/s. Nie wiadomo, czy pani Löthberg wykorzystuje go do surfowania w Sieci - wiadomo natomiast, że dzięki niemu... suszy pranie.

Sigbritt Löthberg zawdzięcza swoje łącze synowi, inżynierowi Peterowi Löthbergowi, który pracuje nad nowymi technikami modulacji sygnału w światłowodach. Dzięki jego ostatnim eksperymentom możliwe jest już przesłanie olbrzymiej ilości danych na odległość 200. kilometrów - bez konieczności używania dodatkowych wzmacniaczy.

Obraz
© (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

Aktualnie pani Löthberg korzysta z infostrady, którą da się przesłać 10 Gb ( 1,25 GB ) danych w ciągu sekundy. W szczytowych okresach przepustowość wynosiła nawet 40 Gb/s. To jednak ciągle mało: jej syn zastanawia się, czy by nie udostępnić jej połączenia o przepustowości 100 Gb/s.

Elektronika odpowiedzialna za modulację sygnału mocno się nagrzewa. Dlatego matka inżyniera wykorzystuje ją przede wszystkim do... szybkiego suszenia prania. Specjaliści żartują, że przy większej przepustowości będzie mogła suszyć ubrania swoje i swoich sąsiadów.

Aż trudno sobie wyobrazić, co by było, gdyby drugi syn pani Löthberg pracował w firmie IBM ( patrz artykuł "IBM: o, w tych szafach zmagazynujemy cały Internet - http://www.pcworld.pl/news/139643.html" )

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)