Zrób zdjęcie rozmówcy i dowiedz się o nim wszystkiego w kilka sekund

Zrób zdjęcie rozmówcy i dowiedz się o nim wszystkiego w kilka sekund03.08.2011 09:29
Zrób zdjęcie rozmówcy i dowiedz się o nim wszystkiego w kilka sekund
Źródło zdjęć: © Thinkstock

Program, pozwalający ściągnąć prywatne informacje z sieci i portali społecznościowych w oparciu o system rozpoznawania twarzy, zaprojektowali badacze z amerykańskiego uniwersytetu. Aplikacja jest przeznaczona dla telefonów komórkowych - informuje New Scientist.

Specjaliści z Carnegie Mellon University (CMU) w Pensylwanii, którymi kieruje Alessandro Acquisti, stworzyli aplikację pozwalającą w czasie rzeczywistym skanować twarz lub zdjęcie danej osoby i na tej podstawie zdobyć jej osobiste dane w ciągu kilku minut: od imienia, nazwiska, daty urodzenia i zainteresowań, do numeru ubezpieczenia czy bilansu karty kredytowej. Aplikacja jest przeznaczona do instalacji w telefonach komórkowych.

Działanie programu opiera się w pełni na informacjach udostępnianych publicznie. Acquisti ostrzega, że często "nie dostrzegamy kosztów ujawniania zbyt dużej ilości informacji zanim będzie za późno". Jeden z przeprowadzonych eksperymentów pozwolił poprawnie przewidzieć numer ubezpieczenia na podstawie danych pobranych z profilu znajdującego się na portalu społecznościowym.

288772039626799251
Źródło zdjęć: © (fot. Thinkstock)

Jak mówi Acquisti, nie ma planów udostępnienia aplikacji na rynku, podkreśla jednak, że rozwiązania przez niego zastosowane nie są trudne do skopiowania. "Boję się, że jest to nieuchronne, ponieważ dane większości z nas są już dostępne publicznie" - powiedział.

Działanie aplikacji jest możliwe dzięki systemowi rozpoznawania twarzy firmy PittPatt (Pittsburgh Pattern Recognition). Badania nad stworzeniem tego systemu rozpoczęły się na CMU już w 199. roku. Doprowadziło to do utworzenia w 2004 roku firmy PittPatt, która w lipcu 2011 roku została zakupiona przez Google.

Wyniki badań przeprowadzonych przez CMU oraz wspomniana aplikacja zostaną zaprezentowane na konferencji dotyczącej bezpieczeństwa technologicznego Black Hat, która odbędzie się w dniach 3-4 sierpnia 201. roku w Las Vegas.

PAP/GB/GB

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)