W Iranie nie znają się na Photoshopie (i rakietach?)

W Iranie nie znają się na Photoshopie (i rakietach?)

W Iranie nie znają się na Photoshopie (i rakietach?)
Źródło zdjęć: © IDG
11.07.2008 14:00, aktualizacja: 11.07.2008 15:07

W ostatnich dniach światowe media obiegło zdjęcie dokumentujące przeprowadzone w Iranie testy rakiet średniego i dalekiego zasięgu. Irańska Straż Rewolucji nie odnotowała całkowitego sukcesu - jedna z rakiet nie wystartowała z wyrzutni - jednak na potrzeby światowej opinii publicznej zdjęcia z poligonu podrasowano. I to bardzo nieumiejętnie.

Na oryginalnej fotografii widać start trzech pocisków Szahab-3. zaś jedna z rakiet pozostała na platformie. W agencji prasowej Gwardii Rewolucyjnej Iranu, SEPAH zdecydowano najprawdopodobniej, że informacja o 100-procentowym sukcesie prób rakietowych odniesie większy skutek propagandowy niż doniesienia o 3 udanych odpaleniach na 4.

Obraz
© (fot. IDG)

Oryginalne zdjęcie "poprawiono", klonując niektóre jego elementy, w tym sylwetkę startującego pocisku oraz kłęby dymu. Na zdjęciu poniżej widać, że drugi pocisk od prawej został "sklejony" z dwóch innych rakiet na fotografii. Co ciekawe, zdjęcie znalazło się w serwisie francuskiej agencji prasowej AFP, a za jej pośrednictwem trafiło na czołówki gazet - http://blindspot.blox.pl/2008/07/sfalszowane-zdjecie-na-pierwszych-stronach.html i strony serwisów internetowych na całym świecie.

Manipulację jednak wykryto, gdy w serwisie innej agencji prasowej, Associated Press pojawił się oryginał fotografii, pochodzący zresztą z agencji SEPAH. AFP wycofała feralne zdjęcie ze swojego serwisu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)