KE chce ratować projekt Galileo

KE chce ratować projekt Galileo

20.09.2007 00:24

Komisja Europejska zaproponowała, by dokonać rewizji budżetu UE na lata 2007-13, tak by wyasygnować w nim 2,4 mld euro na ratowanie systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

Komisja Europejska zaproponowała, by dokonać rewizji budżetu UE na lata 2007-13, tak by wyasygnować w nim 2,4 mld euro na ratowanie systemu nawigacji satelitarnej Galileo oraz 309 mln euro na projekt Europejskiego Instytutu Technologicznego (EIT).

Oznacza to, że kraje członkowskie zapłacą wyższe składki do budżetu unijnego w latach 2007 i 2008. Polska, jak się wstępnie szacuje, w sumie nawet o około 50-60 mln euro.

Propozycja wymaga zgody - kwalifikowaną większością głosów - Rady ministrów finansów oraz Parlamentu Europejskiego.

KE zapewnia, że jej propozycja mieści się w granicach górnego pułapu planów budżetowych na lata 2007-13. Przekonuje, że pieniądze na Galileo i EIT zostaną "znalezione" w ramach przyznanych "z marginesem swobody" środków m.in. na administrację (200 mln), rolnictwo (prawie 2,2 mld) i badania naukowe (300 mln).

Jednak wykorzystanie dotychczasowych budżetów, może sprawić, że dodatkowe wydatki na Galileo i EIT de facto przełożą się na zwiększenie składek krajów członkowskich.

KE przekonuje jednak, że Europa potrzebuje systemu radionawigacji satelitarnej i warto ratować Galileo. Projekt wpadł w tarapaty, gdy grupa ośmiu firm z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoch, która miała realizować Galileo, nie potrafiła się porozumieć w sprawie podziału kosztów i zadań.

Na finansowanie Galileo ze środków publicznych zgodzili się już w czerwcu tego roku ministrowie transportu państw UE.

System Galileo ma stanowić sieć 30 satelitów (w tym trzech rezerwowych) a razie na orbitę wprowadzono tylko jednego satelitę systemu Galileo - Giove-A (w grudniu 2005 roku). Drugi satelita, Giove-B, miał być umieszczony na orbicie jeszcze jesienią 2006 roku, ale wystartuje nie wcześniej niż pod koniec bieżącego roku. Próbna eksploatacja systemu Galileo z wykorzystaniem czterech satelitów zostanie podjęta po roku 2008. Zakłada się, że pełne uruchomienie Galileo nastąpi w 2012 roku.

Galileo miał być europejską konkurencją dla amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS, złożonego z 24 aktywnych satelitów. Współpraca obu systemów byłaby technicznie możliwa, zapewniając posiadaczowi odbiornika równoczesny namiar, aż z 15 satelitów i tym samym znaczną precyzję.

Zastrzeżono jednak, że producenci odbiorników tej wersji będą musieli uiszczać opłaty licencyjne. Użytkownicy OS nie mogą liczyć na gwarancję stałego dostępu do sygnału, co ma być wyłącznie atrybutem serwisu płatnego ze znacznie większą precyzją pomiaru.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)