KE wybierze operatorów satelitarnych

KE wybierze operatorów satelitarnych07.08.2008 18:48
KE wybierze operatorów satelitarnych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Komisja Europejska rozpoczęła procedurę wyboru operatorów satelitarnych. Z ich usług telekomunikacyjnych będzie można skorzystać we wszystkich krajach UE.

Operatorzy satelitarni, którzy uzyskają pozytywną ocenę KE, będą mogli zaoferować takie usługi, jak np. szybka transmisja danych czy telewizja komórkowa w ramach wspólnej procedury w całej UE, zamiast oddzielnie w 27 różnych systemach krajowych. W tym celu UE zarezerwowała pasma częstotliwości 2 GHz. KE przewiduje, że wybierze operatorów w pierwszej połowie 2009 roku, a jeszcze w tym samym roku w przestrzeń kosmiczną mogą być wystrzelone pierwsze satelity.

W opinii KE systemy satelitarnej łączności ruchomej pozwalają na pokrycie dużego terytorium i dotarcie do terenów, na których usługi telekomunikacyjne były dotychczas nieopłacalne.

288766144733853843
Źródło zdjęć: © (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

Przyjęta decyzja o wspólnej procedurze selekcji operatorów satelitarnej łączności przyspieszy procedury udzielania licencji operatorom i zapewni pokrycie ich usługami co najmniej 60 proc. powierzchni UE.

W pierwszym etapie procedury selekcji będą oceniane techniczne i komercyjne możliwości uruchomienia systemów. W drugim etapie ocenione zostaną m.in.: tempo pokrycia usługami wszystkich państw członkowskich, zakres usług (w tym na terenach wiejskich) i liczba użytkowników usług.

W ocenie KE, wartość światowego rynku branży satelitarnej wynosi 77 mld euro, z czego same tylko usługi satelitarne przyniosły przychody w wysokości około 38 mld euro na całym świecie. Udział europejskiego przemysłu kosmicznego w światowym rynku produkcji, wynoszenia na orbitę i eksploatacji satelitów wynosi 40%.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)