Czy satelity Galileo spadną zanim wystartują?

Czy satelity Galileo spadną zanim wystartują?
Źródło zdjęć: © Galileo Project

03.07.2009 10:38, aktual.: 03.07.2009 11:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ECA, European Court of Auditors) wykrył rażące uchybienia w fazie budowania europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Utworzone przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) konsorcjum Galileo Joint Undertaking (GJU), które odpowiadało za prace prowadzone od września 2003 roku do końca 2006 roku, nie wypełniało swoich zadań z należytą starannością – czytamy w sprawozdaniu trybunału. Także Komisja Europejska nie wywiązała się wystarczająco dobrze ze swej roli głównego nadzorcy projektu

Z powodu niejasnego podziału kompetencji, niedopiętego budżetu, opóźnień oraz struktury organizacyjnej o charakterze przemysłowym konsorcjum GJU miało znacznie ograniczone możliwości realizacji zadań związanych z nadzorowaniem technicznego rozwoju projektu. W dokumencie czytamy, że "rezultaty działań w zakresie badań i rozwoju technologicznego okazały się mało przydatne". Poza tym włączenie systemu EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) do programu Galileo zakończyło się tylko "częściowym sukcesem".

Obraz
© (fot. ESA)

Najważniejszym zadaniem GJU było prowadzenie pertraktacji na poziomie partnerstwa publiczno-prywatnego, w ramach którego firmy prywatne miały wraz z Komisją Europejską inwestować w budowę infrastruktury Galileo –. wyjaśnia Trybunał Obrachunkowy. Tymczasem prowadzone z sektorem prywatnym rozmowy na temat umowy koncesyjnej zostały zawieszone na początku 2007 roku. Ponadto zdaniem trybunału partnerstwo publiczno-prywatne zostało źle przygotowane i zaprojektowane. Stąd też konsorcjum GJU było zmuszone do prowadzenia pertraktacji z góry skazanych na porażkę.

Projekt Galileo ruszył w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Od tamtej pory zdarzały się duże opóźnienia i przypadki przekroczenia kosztów. Po 200. roku struktura organizacyjna projektu została w znacznej mierze zmodyfikowana – pisze dalej trybunał. Jednak wiele spostrzeżeń uzyskanych na podstawie obserwacji GJU może postawić pod znakiem zapytania dalszą realizację programu Galileo, jak również innych wspólnych przedsięwzięć i projektów przemysłowych.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)