Budowa Galileo wreszcie zatwierdzona

Budowa Galileo wreszcie zatwierdzona

Budowa Galileo wreszcie zatwierdzona
Źródło zdjęć: © ESA
24.04.2008 14:22, aktualizacja: 24.04.2008 15:41

Parlament Europejski niemal jednogłośnie zatwierdził w środę rozporządzenie, które pozwoli na rozpoczęcie budowy, kosztem 3,4 mld euro, europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

Zielone światło ze strony eurodeputowanych pozwoli na rozpisanie przetargów na poszczególne etapy budowy systemu, konkurencyjnego wobec amerykańskiego GPS. Unijny komisarz ds. transportu Jacques Barrot zapowiedział w Strasburgu, że Europejska Agencja Kosmiczna ogłosi przetargi jeszcze przed wakacjami. Wszystkie koszty do roku 2013 będą pokryte z budżetu Unii Europejskiej.

Obraz
© (fot. ESA)

W najbliższą niedzielę 27 kwietnia piętnaście minut po północy (mniej więcej rok później, niż planowano) z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie zostanie wyniesiony na orbitę okołoziemską drugi próbny satelita Galileo, Giove B. Dołączy on do krążącego w kosmosie satelity Giove A, umieszczonego tam w grudniu 2005 roku. W sumie system będzie się składać z 30 satelitów.

Na rok 2010 Komisja Europejska zapowiedziała przedstawienie propozycji finansowania Galileo począwszy od 2014 roku, kiedy powinien być on już w fazie operacyjnej (jeśli nie będzie dalszych opóźnień). Poziom finansowania ma zapewnić - głosi przyjęty w środę tekst - że koszt korzystania z systemu będzie "rozsądny", a świadczone usługi - "wysokiej jakości".

Krytycy unijnego przedsięwzięcia uważają, że wobec ogólnodostępnego GPS stanowi ono dublowanie kosztów. Natomiast zwolennicy są zdania, że jest to przede wszystkim kwestia prestiżu i międzynarodowej konkurencji - oprócz USA własne systemy nawigacji satelitarnej rozwijają bowiem Chiny, Indie i Rosja.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)