Już za parę lat zobaczymy internetowe przeglądarki 3D

Już za parę lat zobaczymy internetowe przeglądarki 3D

Już za parę lat zobaczymy internetowe przeglądarki 3D
Źródło zdjęć: © Khronos
11.12.2009 14:13, aktualizacja: 11.12.2009 15:29

Firma Khronos współpracuje z największymi producentami przeglądarek oraz kart graficznych nad stworzeniem silnika, który umożliwi przeglądanie stron internetowych w trójwymiarze, bez konieczności instalowania jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania

W skład grupy roboczej pracującej nad projektem wchodzą przedstawiciele firm: AMD, Ericsson, Google, Mozilla, NVIDIA oraz Opera. Grupa określana mianem WebGL ma za zadanie zdefiniowanie bibliotek, które będzie można zastosować w języku JavaScript, aby wyświetlić na stronach www bogatą, trójwymiarową grafikę.

Poniższy film obrazuje możliwości technologii WebGL:

"Sieć widziała już szeroką gamę konkurencyjnych aplikacji 2. i uważamy, że kolejnym krokiem dla Firefoxa jest technologia 3D. Z niecierpliwością oczekujemy nowej klasy aplikacji sieciowych obsługujących grafikę trójwymiarową oraz mamy nadzieję na kreatywną współpracę między programistami korzystającymi z bibliotek OpenGL oraz twórcami aplikacji internetowych" - powiedział Arun Ranganathan z firmy Mozilla oraz członek grupy roboczej WebGL.

Pojawienie się pierwszej, dostępnej dla szerokiej publiki wersji jest zaplanowane już na pierwszą połowę 2010 roku. Jak możemy się spodziewać na podstawie listy firm zaangażowanych w projekt, nowa technologia będzie zaimplementowana we wszystkich przeglądarkach poza Internet Explorerem. Być może Microsoft pracuje nad własnym rozwiązaniem i dlatego nie zdecydował się na udział w dziele prowadzonym przez Khronos.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)