Zużycie RAM-u przez przeglądarki internetowe

Zużycie RAM‑u przez przeglądarki internetowe

Zużycie RAM-u przez przeglądarki internetowe
Źródło zdjęć: © chip.pl
05.10.2011 10:10, aktualizacja: 05.10.2011 10:20

Sprawdziliśmy która z przeglądarek ma najmniejsze zapotrzebowanie na pamięć operacyjną.

Firefox od wersji 4.0 miał duży apetyt na pamięć RAM. Mozilla dostrzegła problem i postanowiła temu zaradzić.

Jeszcze kilka miesięcy temu marudziliśmy na zbyt duże zużycie RAM-u przez nową wersję przeglądarki Mozilli mocno wychwalając produkt Google. Wtedy Firefox dostępny był w czwartej wersji, a Chrome nosił numer 11. Obecnie produkt Mozilli dobił wersji 7, zaś Chrome - 14 i sytuacja mocno się zmieniła.

W międzyczasie Mozilla rozpoczęła prace nad projektem MemShrink, który w założeniach miał zminimalizować wykorzystanie RAM-u przez przeglądarkę Firefox. Dlatego obecna aktualizacja ma zmniejszyć apetyt na pamięć od 20 nawet do 50%. Przy okazji strony mają zacząć działać szybciej i być bardziej responsywne, niż dotychczas. A trzeba przyznać, że reakcje na kliknięcia w poprzednich wersjach Firefoksa były dosyć leniwe. Nicholas Nethercote z Mozilli twierdzi, że dzięki temu można mieć więcej otwartych kart wypełnionych po brzegi tekstem i obrazkami, a przeglądarka wciąż będzie działała szybko.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Jedna otwarta karta - www.google.pl. W teorii najlepiej radzi sobie Chrome, a najgorszej Opera. Jednak różnica 2. MB w przypadku, gdy nawet smartfony mają już 1 GB pamięci, nie jest chyba aż tak istotna.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Tym razem uruchomiliśmy 1. specjalnie przygotowanych stron (za każdym razem były one identyczne), które pełnymi garściami czerpią z możliwości JavaScript. Tu widać, że nowa edycja Firefoksa zaoszczędziła 85 MB.

Obraz
© (fot. chip.pl)
  1. otwartych kart. Tym razem nie były one takie same. Do zestawienia wybraliśmy czołówkę rankingu PBI/Gemius, czyli najpopularniejszych stron w polskim Internecie. Za każdym razem mogły wyglądać nieco inaczej. Dlatego przeprowadzone zostały dwa niezależne testy, a wyniki uśrednione. Efekt jest zaskakujący. Firefox 7 poradził sobie znakomicie, nieco gorzej Firefox 6. Dla odmiany na końcu znajduje się Chrome 14, który ostatnio coraz śmielej dobiera się do pamięci operacyjnej.
Obraz
© (fot. chip.pl)

Przy okazji zmierzyliśmy start przeglądarki. Za każdym razem restartowaliśmy komputer i uruchamialiśmy przeglądarkę. Subiektywne odczucia mówiły, że Firefox 6 i Internet Explorer 9 uruchamiają się najwolniej. Pomiary to potwierdziły. Dziwnie zachowywała się Opera, która czasami startowała momentalnie, a za kolejnym podejściem potrafiła przekroczyć 5 sekund.

Chociaż jeszcze wczoraj pisaliśmy, że wg. testu Futuremark Peacekeeper nowy Firefox 7 jest najwolniejszą przeglądarką, to z pewnością ma najmniejsze zapotrzebowanie na RAM. To dobra wiadomość dla właścicieli kilkuletnich komputerów. Z drugiej strony należy mieć na uwadze, że obecnie 1. GB pamięci RAM DDR3 to wydatek rzędu nieco ponad 300 zł.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Futuremark: Chrome najlepszy, Firefox najgorszy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)