Przeglądarki internetowe - która najszybsza?

Przeglądarki internetowe - która najszybsza?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

05.07.2009 12:30, aktual.: 06.07.2009 11:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przed publikacją Internet Explorera w wersji 8, Microsoft opublikował dokument, w którym wykazywał, że to właśnie ta przeglądarka działa najszybciej. Podobną taktykę przyjęło Apple, promujące Safari 4 jako najwydajniejszą aplikację do surfowania po stronach internetowych. Szybkość działania przeglądarek stała się jedną z cech, której programiści poświęcają najwięcej uwagi - nowy Firefox przewyższa pod tym względem poprzednią stabilną wersję ponad dwukrotnie, zaś Google Chrome z każdym kolejnym wydaniem wypada lepiej w najróżniejszych benchmarkach. Postanowiliśmy sprawdzić, która przeglądarka zasługuje na miano najszybszej - przedstawiamy test szybkości programów do przeglądania witryn sieciowych.

Producenci wiodących na rynku przeglądarek internetowych prześcigają się w przedstawianiu użytkownikom badań, które wykazują, że ich aplikacja działa szybciej od konkurencji. Najczęściej wyniki prezentowane przez autorów przeglądarek stoją ze sobą w sprzeczności i wykazują bardzo odmienne dane. W Internecie można się spotkać z opiniami, które obarczają za takie zjawisko nieobiektywne testy szybkości przeglądarek, wykazujące rzekomo wyniki na korzyść jednej z aplikacji - np. SunSpider ma faworyzować silnik WebKit (używany przez np. Safari), V8 Benchmark Suite Google Chrome. Na szczęście, przytoczone testy to nie jedyne dostępne benchmarki prędkości działania przeglądarek - w teście, prędkość działania poszczególnych aplikacji mierzyliśmy dodatkowo narzędziami Futuremark Peacekeeper, Kane's Web Browser JavaScript Benchmark, SlickSpeed Selectors Test, GUIMark oraz CSS Rendering Benchmark

Procedura testowa

Do celów testowych wykorzystane zostały trzy komputery z różnymi systemami operacyjnymi. Na pierwszy ogień poszedł wyposażony w system Windows XP komputer z procesorem AMD Athlon 6. 3000+, 2GB pamięci RAM oraz kartą graficzną ATI Radeon X800 XL. Kolejna maszyna posiadała system Windows Vista Ultimate, procesor Intel Core 2 Duo E6400 2,13GHz, kartę graficzną NVIDIA GeForce 7950 GT i 4GB pamięci operacyjnej. Na koniec, pecet z systemem Windows 7 RC, procesorem Intel Core 2 Duo E8400 3,0GHz, 4GB RAMu oraz kartą graficzną NVIDIA GeForce GTX280.

Testy prędkości działania przeglądarek przeprowadziliśmy kilkoma dostępnymi w Internecie testami. SunSpider JavaScript Benchmark, Kane's Web Browser Javascript Benchmark, Futuremark Peacekeeper, V8 Benchmark Suite - są to testy, które mierzą szybkość obsługi języka JavaScript, który jest wykorzystywany w dużym stopniu przez większość witryn internetowych. To właśnie prędkość wykonywania kodu JavaScript decyduje w największym stopniu, jak szybko będą działać serwisy takie jak Google Docs, zawierające skrypty AJAX, itd. Dwa wykonane przez nas testy miały na celu sprawdzenie, jak szybko poszczególne przeglądarki radzą sobie ze stylami CSS - są to CSS Rendering Benchmark oraz SlickSpeed Selectors Test. Na koniec zostawiliśmy GUIMark, czyli trzy ważne benchmarki sprawdzające, jak szybko przeglądarka radzi sobie z generowaniem witryn opartych o HTML, Javę oraz Flash.

Szybkość przeglądarek ocenialiśmy w trzech kategoriach:
- szybkość przetwarzania kodu JavaScript - na podstawie ilości punktów z testu Futuremark Peacekeeper
- szybkość przetwarzania stylów CSS - suma wyniku z testu SlickSpeed Selectors Test i wartości CSS Rendering Benchmark pomnożonej razy dziesięć
- szybkość generowania witryn opartych o HTML, Javę i Flash - średnia uzyskanych wartości Szybkość przeglądarek w Windows XP

Pod kontrolą systemu Windows XP w szybkości przetwarzania kodu JavaScript najlepiej wypadła przeglądarka Apple Safari 4.0. która uzyskała w teście Futuremark Peacekeeper 1955 punktów, co jest wynikiem o 22,26% wyższym, niż w przypadku drugiego Google Chrome 3.0 oraz ponad 40% lepiej, niż trzeci na podium - Google Chrome 2.0. Najgorzej wypadła przeglądarka Internet Explorer 8, która uzyskała zaledwie 413 punktów, czyli prawie pięciokrotnie mniej, niż zwycięskie w tej kategorii Apple Safari 4.0.

Podobnie jak w przypadku kodu JavaScript, najszybciej ze stylami poradziła sobie przeglądarka Apple Safari 4.0. której zajęło to prawie 20% mniej czasu, niż drugiej na podium w tej kategorii Operze w wersji 10 i 22% w porównaniu do Chrome 3. Tak samo jak wcześniej, najgorzej wypadła przeglądarka Internet Explorer 8, której wykonanie tych samych czynności zabrało prawie 500% czasu więcej, niż Safari 4.0.

Najszybciej z generowaniem witryn internetowych w Windowsie XP poradziła sobie przeglądarka Opera 9.64. która uzyskała średni wynik 19,07 klatek na sekundę. Niedużo gorzej wypadło Safari 4.0 (19,06 klatek) oraz Mozilla Firefox 3.5 (18,96 klatek). Ku naszemu zdziwieniu, w teście najsłabszy wynik uzyskały przeglądarki Google Chrome - wersja 2.0 uzyskała wynik 17,45 klatek, zaś 3.0 tylko 16,63 klatek.

Szybkość przeglądarek w Windows Vista

Najlepiej w systemie Vista z przetwarzaniem poleceń języka JavaScript poradziła sobie przeglądarka Safari 4.0. która osiągnęła wynik 3145 punktów. Drugie miejsce w tej kategorii zajęła aplikacja Google Chrome w wersji 3.0 (2679), zaś trzecie - Chrome 2.0 (2435 punktów). Najgorzej w zestawieniu wypadł Internet Explorer 8 z 692 punktami.

Ze stylami CSS najlepiej poradziła sobie przeglądarka Opera w wersji 9.6. (388 ms), a zaraz po niej aplikacja Safari 4.0 (464 ms) i Opera 10 (466 ms). Najwolniejsza w przetwarzaniu styli okazała się przeglądarka Internet Explorer 8, która osiągnęła wynik 2247 milisekund na przetworzenie testowego zestawu styli.

W systemie Vista strony internetowe najszybciej generowała przeglądarka Opera 10. która uzyskała wynik 23,87 klatek. Niemal dwie klatki mniej osiągnęła druga na podium aplikacja Safari 4.0 (22 fps), a zaraz po niej uplasowała się opublikowana niedawno przeglądarka Firefox 3.5 (21,81 klatek). Podobnie jak w przypadku systemu Windows XP, najgorzej w Viście wypadła przeglądarka firmowana przez Google - Chrome 3 z wynikiem 20,21 klatek.

Szybkość przeglądarek w Windows 7 RC

W systemie Windows 7 RC z kodem JavaScript najszybciej poradziła sobie przeglądarka Safari 4.0. która uzyskała 3828 punktów w teście Futuremark Peacekeeper. Tuż za liderem uplasowała się przeglądarka Google Chrome 3.0 (3707 punktów), zaś najgorszy wynik osgiągnął Internet Explorer 8 (991 punktów).

Większość testowanych przeglądarek osiągnęła podobne wyniki w przetwarzaniu stylów CSS. Najlepiej wypadła przeglądarka Opera 10. która z wynikiem 441 milisekund wyprzedziła Safari 4.0 (różnica niecałych 10%) oraz Chrome 3.0, które było ponad 21% wolniejsze. Najgorzej wypadła przeglądarka Internet Explorer 8, która zamknęła stawkę z wynikiem prawie 2000 milisekund na przetworzenie testowych stylów, co jest wynikiem około pięciokrotnie gorszym, niż Opery 10.

Z generowaniem witryn internetowych najlepiej poradziła sobie przeglądarka Safari 4.0 (37,7. klatek), która była o ponad 3 klatki szybsza, niż Mozilla Firefox 3.5 i 4 klatki w porównaniu do Opery 9.64. Podobnie jak w przypadku systemu Windows XP, najgorzej w tej kategorii wypadły przeglądarki Google Chrome - 29,24 klatek dla wersji 2.0 oraz 28,9 dla wydania 3.0.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)