Jedenasty "Dyrektor" na biurku

Jedenasty "Dyrektor" na biurku

Jedenasty "Dyrektor" na biurku
Źródło zdjęć: © Adobe
21.02.2008 12:25, aktualizacja: 21.02.2008 12:48

Firma Adobe Systems Incorporated poinformowała o wprowadzeniu
na rynek oprogramowania Adobe Director 11

*Firma Adobe Systems Incorporated poinformowała o wprowadzeniu na rynek oprogramowania Adobe Director 11. *
Jest to nowa wersja narzędzia do tworzenia treści multimedialnych, umożliwiającego opracowywanie interaktywnych aplikacji z zaawansowaną zawartością. Najnowsza wersja udostępnia elastyczne i łatwe w użyciu środowisko, które umożliwia autorom, animatorom i programistom tworzenie interaktywnych aplikacji, gier oraz produktów do e-learningu.
Director 11, samodzielnie lub w połączeniu z oprogramowaniem Adobe Shockwave Player, umożliwia tworzenie treści, a następnie publikowanie ich jednocześnie w formie odpowiedniej dla Internetu, nośników CD/DVD oraz odtwarzania na komputerze.

Oprogramowanie stanowi uzupełnienie ekosystemu Adobe obejmującego produkty umożliwiające włączanie plików Adobe Flash SWF do projektów opracowywanych za pomocą programu Director, odtwarzanie ich bezpośrednio w tej aplikacji lub przy użyciu odtwarzacza Shockwave, a także łatwe edytowanie za pomocą oprogramowania Adobe Flash CS3 Professional. Ponadto Director 11 może być używany z różnymi modułami dodatkowymi dostarczanymi przez inne firmy, zięki czemu środowisko tworzenia treści może być dowolnie rozszerzane. Oprócz tego Director 11 umożliwia autorom tworzenie lokalnych wersji językowych aplikacji zgodnie ze standardem Unicode, tworzenie realistycznych odwzorowań ruchu w grach i symulacjach przy użyciu mechanizmu Ageia PhysX oraz opracowywanie bardziej atrakcyjnych interfejsów dzięki udoskonalonym funkcjom prezentacji tekstu i bezpośredniej obsłudze efektów trójwymiarowych.

Obraz
© Przykład gry wykonanej dzieki Director 11 (fot. Adobe)

Director 11 zapewnia pełną zgodność ze standardowymi formatami plików audio, wideo i graficznych, a także udostępnia nowe funkcje, w tym obsługę technologii Adobe Flash 9 oraz filtrów rastrowych, które upraszczają dodawanie do tekstu lub obrazu takich cech jak cienie i poświaty. Produkt obsługuje różne języki programowania, w tym JavaScript i Lingo (rodzimy język skryptowy produktu Director), co umożliwia opracowywanie aplikacji przy użyciu więcej niż jednego języka, a także udostępnia udoskonaloną przeglądarkę skryptów, która pozwala na przyspieszenie programowania dzięki podziałowi kodu na fragmenty z możliwością ich przeciągania i upuszczania.

Ceny i dostępność
Adobe Director 11 ma zostać udostępniony pod koniec marca 2008 r. Produkt działa na różnych systemach operacyjnych, w tym Microsoft® Windows® XP SP2, Windows Vista® oraz Mac OS X 10.4 na komputerach Macintosh z procesorami Intela. Produkt Shockwave działa na wszystkich powyższych systemach, a także w systemie Mac OS X 10.4 na komputerach Macintosh z procesorami PowerPC. Wersje francuska, niemiecka i japońska mają się pojawić w czerwcu 2008 r. W Stanach Zjednoczonych cena Director 11 wynosi 999 USD za pełną wersję i 299 USD za aktualizację od jednej z trzech poprzednich wersji. Polska cena nie jest jeszcze znana.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)