Japoński system wykryje pijanych pasażerów pociągu

Japoński system wykryje pijanych pasażerów pociągu
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

15.08.2015 10:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Japończycy chcą w swoich kolejach wprowadzić system, który wykrywałby pijanych pasażerów. Miałoby to pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa.

Wbrew pozorom nie chodzi tu jednak o system, dzięki któremu pasażerowie będący „pod wpływem” mieliby być wyrzucani z pociągów. W tym wypadku chodzi o alarmowanie obsługi stacji, która ma upewnić się, że nic nikomu się nie stanie. Wszystko z powodu ilości wypadków z udziałem pasażerów, którzy wpadli pod nadjeżdżający pociąg.

Według przeprowadzonych przez japońską spółkę kolejową JR West badań, w roku 2013 doszło w tym kraju do 221 tego typu wypadków. W 60 procentach ofiarami byli właśnie pijani pasażerowie, którzy spadli z peronu wprost pod koła zbliżającego się pociągu. System, który w ramach testów zainstalowano na razie na jednej ze stacji w Osace, ma wykrywać pijanych i alarmować obsługę stacji.

Testowany przez JR West system składa się z kamer oraz odpowiedniego oprogramowania, którego zadaniem jest automatyczne rozpoznawanie oznak świadczących o tym, że dana osoba korzystała z substancji wyskokowych. Należą do nich między innymi chwiejna postawa, przysypianie na ławkach znajdujących się na peronie czy machanie rękoma w nieskładny sposób. Po wykryciu takiego zachowania, system ma za zadanie zaalarmować pracowników stacji, którzy mają się upewnić, że nic nikomu się nie stanie.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Alphabet, czyli Google 2.0

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)