Jakie miejsca w pociągu są najbezpieczniejsze dla pasażerów?

Jakie miejsca w pociągu są najbezpieczniejsze dla pasażerów?
Źródło zdjęć: © Jiří Karlík / CC

15.05.2015 12:30, aktual.: 15.05.2015 13:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wykolejenie się pociągu w Filadelfii, w wyniku którym zginęło 7 osób, a ponad 200 doznało obrażeń, wznowiło dyskusję na temat bezpieczeństwa transportu kolejowego. Głos w temacie zabrali naukowcy, którzy postanowili zbadać, jakie miejsca są w takiej sytuacji najbezpieczniejsze dla pasażera.

Przede wszystkim, chociaż faktycznie w przypadku kolizji czołowej najgorzej znajdować się w przednich wagonach, to tego typu wypadki zdarzają się relatywnie najrzadziej. Dużo bardziej prawdopodobne jest wykolejenie się pociągu. W takim przypadku przedni wagon nie będzie aż tak niebezpieczny, jak w przypadku zderzenia.

W magazynie naukowym "Research in Transportation Economics" pojawiły się wyniki badań, wskazujące na to, że najlepiej w przypadku wykolejenia siedzieć w wagonie bliżej środka pociągu. Za najbezpieczniejsze uznano wagony w odległości jednego i dwóch od środkowego.

Te same badania mówią także, że w razie wypadku lepiej jest siedzieć bliżej przejścia niż przy oknie. W razie wykolejenia szyba i odłamki, dostające się do wagonu przez okna, mogą być dla siedzących przy nich pasażerów źródłem dodatkowych obrażeń. Eksperci zalecają także wybieranie miejsc ustawionych tyłem do kierunku jazdy. Kiedy pociąg zacznie gwałtownie wyhamowywać, osoby siedzące w ten sposób w mniejszym stopniu narażone są na wyrzucenie do przodu.

Specjaliści radzą także ograniczenie czasu spędzanego w wagonie restauracyjnym, jeżeli taki znajduje się w pociągu. Znajdujące się w nim stoliki i wyposażenie są dodatkowym ryzykiem dla pasażerów podczas wypadku.

Jednocześnie jednak, przy tym wszystkim, eksperci podkreślają, że transport kolejowy wciąż jest jednym z najbezpieczniejszych na świecie. W Stanach Zjednoczonych w 2013 roku zanotowano 891 śmierci w wyniku wypadków pociągów w porównaniu do ponad 32 700 na drogach.

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)