Pierwszy na świecie pociąg napędzany wodorem już wozi pasażerów

Pierwszy na świecie pociąg napędzany wodorem już wozi pasażerów
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek

17.09.2018 15:47, aktual.: 17.09.2018 17:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nawet 140 km/h może jechać pierwszy tego typu pociąg na świecie. Coradia iLint już wozi pasażerów w Dolnej Saksonii w Niemczech.

Nowa era w bezemisyjnym transporcie - chwali się Alston, producent pociągów Coradia iLint. Pierwsze maszyny napędzane wodorem przewożące pasżerów kursują w Dolnej Saksonii - na linii liczącej ponad 100 km, łączącej Cuxhaven z Buxtehude. Skład może rozpędzić się do 140 km/h. Na jednym ładowaniu pociąg potrafi przejechać 1000 km.

Na razie do użytku oddano dwa z czternastu pociągów, które Alstom zobowiązał się dostarczyć. Wszystkie mają być skończone do 2021 roku.

Niewykluczone, że w podobnym okresie pociągi napędzane wodorem pojawią się również na polskich torach. Ale najpierw - nie w składach pasażerskich. Jastrzębska spółka węglowa rozpoczęła w czerwcu współpracę z PKP Cargo. JSW ma produkować czysty wodór, a na jego bazie ogniwa wodorowe. PKP Cargo liczy, że dzięki temu na torach pojawią się napędzane tym paliwem lokomotywy. Z ustaleń wynika, że pierwsza mogłaby wyjechać na polskie tory już za cztery lata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także