Japończycy stworzą OS dla samochodów

31.07.2007 20:00, aktual.: 01.08.2007 10:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziesięć japońskich firm, wśród których znalazły się Toyota, Honda i Nissan, podpisało umowę o wspólnym rozwoju systemu operacyjnego dla samochodów. W kwietniu prasa doniosła, że Toyota pracuje nad OS-em, w który będą wyposażone wszystkie samochody tej firmy, a funkcje specyficzne dla danego modelu zapewnią odpowiednie 'wtyczki'.

Obecnie dowiadujemy się, że system ten będzie wkładem Toyoty we wspólne przedsięwzięcie o nazwie Japan Automotive Software Platform Architecture ( JasPar ). Projekt zostanie dofinansowany przez japońskie Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu, które w roku podatkowym 2008 przeznaczy na niego miliard jenów ( ok. 8,41 miliona USD ). Prototypowy OS ma być gotowy w roku podatkowym 2009.

Konkurencja pomiędzy japońskimi i europejskimi systemami operacyjnymi dla samochodów powinna obniżyć koszty budowy pojazdów. Ocenia się, że podzespoły elektroniczne oraz oprogramowanie do nich stanowią 20% kosztów produkcji nowoczesnych samochodów. W przypadku hybryd, takich jak Toyota Prius, jest to nawet 50 procent.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)