Myśliwiec nowej generacji. Japończycy pokazali go pierwszy raz

Myśliwiec nowej generacji. Japończycy pokazali go pierwszy raz

Myśliwiec nowej generacji. Japończycy pokazali go pierwszy raz
Źródło zdjęć: © Japońskie ministerstwo obrony
Bolesław Breczko
09.02.2020 10:05

Japońskie Ministerstwo Obrony opublikowało pierwszą wizualizację myśliwca przyszłości F-X. Ma on zastąpić w latach 2030-40 używane przez japońskie lotnictwo samoloty Mitsubishi F-2.

Nazwany roboczo F-X będzie samolotem bojowym nowej generacji. Japońskie Ministerstwo Obrony nie zdradza na razie założeń nowego samolotu. Można jednak podejrzewać, że F-X będzie pełnił podobną rolę co amerykański F-35, który jest obecnie najnowocześniejszym samolotem bojowym.

Może na to wskazywać fakt, że Japończycy nie będą budować samolotu sami i szukają zagranicznego partnera, który dostarczy technologie, którymi sami nie dysponują. Przy budowie Mitsubishi F-2 Japonię wspierała amerykańska firma Lockheed Martin, producent F-35.

Japonia przeznaczy w 2020 roku 256 mln dolarów na prace nad projektem F-X. 60 proc. ma być przeznaczone na badania nad technologiami a 40 proc. na projekty koncepcyjne prowadzone przez japońskie firmy.

Obecnie używane Mitsubishi F-2 mają być wycofywane ze służby od 2035 roku. Zanim dojdzie do tego momentu japońskie Ministerstwo Obrony chce już zacząć wprowadzać nowe samoloty do służby.

Źródło: Jane's

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (273)