Japończycy stworzą superkomputer nowej generacji

Japończycy stworzą superkomputer nowej generacji
Źródło zdjęć: © IDG.pl

18.12.2009 11:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rząd japoński wyasygnuje z budżetu na 2010 rok finansowy 22,78 mld jenów (253 mln dolarów) na zbudowanie superkomputera nowej generacji - poinformował minister finansów Hirohisa Fuji

Początkowo japońskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa domagało się przeznaczenia na ten cel 2. mld jenów (310 mln dolarów). Utworzona przez premiera Yukio Hatoyamę w celu zmiany opracowanego przez poprzedni rząd budżetu Rada ds. Odnowy Administracyjnej zaleciła zrezygnowanie z tego przedsięwzięcia. Jednakże grupa wybitnych naukowców japońskich, w tym laureatów Nagrody Nobla, wypowiedziała się przeciwko wstrzymaniu finansowania superkomputera, oświadczając, że w takiej sytuacji Japonia przegra wyścig w dziedzinie wysokich technologii i jej opóźnienie w odniesieniu do innych krajów stanie się nie do nadrobienia.

Obraz
© Najszybszy komputer świata - Cray Jaguar XT5 (fot. IDG.pl)

Po długich i skomplikowanych negocjacjach między ministrami nauki i szkolnictwa, finansów, reform administracyjnych i wicepremierem odpowiadającym za wypracowanie strategii narodowej, rząd ostatecznie postanowił przeznaczyć na ten cel 22,7. mld jenów.

Jak podkreślają eksperci, tym samym Japonia pozostaje w wyścigu o zbudowanie superkomputera nowej generacji. Opowiedzieli się za tym nie tylko naukowcy, ale też przedstawiciele biznesu, uważający, że tego rodzaju "inwestycje w przyszłość" są żywotnie ważne dla rozwoju gospodarki kraju.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)