Jakie aparaty kupują Polacy?

Jakie aparaty kupują Polacy?

Jakie aparaty kupują Polacy?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
20.04.2012 12:03, aktualizacja: 10.12.2012 16:30

Rok 2011 był rokiem, w którym po raz pierwszy zauważono wyraźniejszy spadek zainteresowania aparatami cyfrowymi w Polsce. Po latach wzrostów w sprzedaży w 2011 w serwisie Ceneo zaobserwowano spadek popularności cyfrówek o około 15 procent w stosunku do roku poprzedniego. Mniejszą popularnością cieszą się nie tylko aparaty cyfrowe, ale i profesjonalne lustrzanki.

Czy to oznacza, że Polaków zaczynają nudzić cyfrowe zabawki? Eksperci Ceneo uważają, że niekoniecznie. Polacy nadal kupują sprzęt fotograficzny, zmieniły się jednak ich upodobania. Coraz większą przychylność konsumentów zyskują na przykład tzw. modele z wymienną optyką.

Jeżeli chodzi o popularność producentów, rynek cyfrówek jest dość mocno podzielony. Liderem jest Sony (19%), ale po piętach depczą mu Canon (18%), Nikon (18%) , Panasonic (13%) i FujiFilm (12%).

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Nieco inaczej sytuacja wygląda na rynku cyfrowych lustrzanek. Tutaj od lat mamy dwóch wyraźnych liderów rynku. Numerem jeden jest Nikon, którego lustrzanki stanowią 48. najpopularniejszych modeli. Rynek dzieli Nikon z Canonem - 34% wśród najpopularniejszych modeli. Do walki w tym segmencie od jakiegoś czasu próbuje się włączyć Sony – 10%.

Najlepiej sprzedają się lustrzanki o średniej cenie od 2 do 3,5 tys. –. 35 % najpopularniejszych modeli na Ceneo. Modele profesjonalne w cenie powyżej 4 tyś. stanowią 22,52% najpopularniejszych. Co ciekawe niecałe 6% stanowią lustrzanki w cenie do 11250 zł do 11500 zł. Analizując ceny lustrzanek warto zaznaczyć, że nabywca zazwyczaj musi dokupić obiektyw i inne akcesoria. Faktyczna cena tego typu sprzętu rośnie zatem znacząco.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Wymienna optyka

Obecnie jest około 20. modeli z wymienną optyką i to rynek tych modeli rozwija się w Polsce najbardziej dynamicznie. Są to modele pośrednie, znacznie bardziej zaawansowane od kompaktów.

Do korpusu, tak jak w przypadku lustrzanek można dobierać różne obiektywy. Modele te oferują także wiele ustawień manualnych, co stawia je w gronie urządzeń co najmniej półprofesjonalnych. Ceneo notuje regularny wzrost zainteresowania modelami z tej kategorii. Z miesiąca na miesiąc rośnie także liczba modeli, które są w sprzedaży. Jeszcze rok temu było ich około 100.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Ceny aparatów z wymienną optyką wahają się od kilkuset złotych do 5 tys. Najczęściej jednak Polacy decydują się na aparaty w cenie od 1,5 do 2 tys. Najdroższe modele w cenie ponad 4 tys. stanowią zaledwie 2. najpopularniejszych aparatów z wymienną optyką.

Smartfon zamiast aparatu

Dynamiczny rozwój rynku telefonów komórkowych to kolejna z przyczyn spadku popularności cyfrówek. Obecnie 8 na 1. najpopularniejszych modeli telefonów to smartfony, które posiadają wbudowany aparat cyfrowy niezłej jakości. Na wycieczkę za miasto czy na imprezę wystarczy zabrać telefon. Jeżeli tylko użytkownik nie ma potrzeby posiadania zdjęć bardzo wysokiej jakości, przeciętnej klasy telefon jest w zupełności wystarczający. Tym bardziej, że zdjęciem czy filmikiem ze smartfona bez problemu można podzielić się ze znajomymi. W dynamicznym tempie rozwijają się także wszelkiego rodzaju aplikacje do retuszu czy przerabiania zdjęć.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)