Polacy kupują coraz więcej... pecetów

Polacy kupują coraz więcej... pecetów

Polacy kupują coraz więcej... pecetów
Źródło zdjęć: © chip.pl
14.07.2014 08:37

Jak to rzekł Mark Twain, czytając w gazecie swój nekrolog: "Pogłoski o mojej śmierci były mocno przesadzone". To samo można powiedzieć o komputerach stacjonarnych, pogrzebanych już przedwcześnie przez niektórych analityków.

Nie ma wątpliwości, że ogólnie rynek elektroniki użytkowej w Polsce kurczy się - i to wyraźnie. Jak donosi Rzeczpospolita, w ujęciu rocznym spadek wyniósł aż 13,6 procenta. Zaskakująco wyglądają jednak wyniki w podziale na poszczególne kategorie urządzeń. Najwięcej straciły bowiem... smartfony, poważne spadki zanotowano również w kategorii RTV (zwłaszcza w samych telewizorach). Mniej sprzedaje się również notebooków, kosztem tabletów, które stają się coraz bardziej popularne (choć dynamika wzrostu tego rynku spadła do 20 procent). To jedna z dwóch kategorii produktów z rynku IT, które zanotowały wzrost sprzedaży.

Drugim są... komputery stacjonarne, które od wielu lat wpychane są już przez niektórych analityków nieco na siłę do grobu. Tymczasem pecety trzymają się całkiem nieźle, zwłaszcza w sektorze zastosowań biznesowych (łatwość serwisowania w dużych firmach) i oczywiście w segmencie wydajnych maszyn wykorzystywanych przez graczy. Pewnym impulsem do wzrostu sprzedaży w tym segmencie było też zapewne zakończenie wsparcia dla systemu Windows XP i związana z tym konieczność wymiany systemów operacyjnych i komputerów.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Czy już czas na szafirowe szkło w smartfonach?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)