Jak uratować zalany telefon

Jak uratować zalany telefon

Jak uratować zalany telefon
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
10.01.2013 14:00, aktualizacja: 11.01.2013 13:11

Czy wpadnie do wody, czy wylejemy na niego colę - telefon czasem lubi się zamoczyć. Co wtedy robić?

Każda płyta główna reaguje inaczej na zalanie. Ta reakcja jest także uzależniona od rodzaju płynu oraz miejsca zalania. Wbrew panującym opiniom, w zasadzie nigdy nie wystarczy samo osuszenie telefonu lub laptopa. Takie działanie w większości przypadków będzie nieskuteczne, choć jak zawsze od reguły sa wyjątki. Scenariusz w przypadku zalania jest w każdym przypadku podobny. Poniżej znajduje się kilka porad przygotowanych przez eksperta Serwisu Strefa Napraw. Jeśli w sytuacji awaryjnej będziesz postępował w racjonalny sposób, być może uda ci się uratować swoją komórkę. O czym trzeba pamiętać?

- Nie włączaj telefonu, próba uruchomienia komórki może tylko pogorszyć sytuację i spowodować tzw. "zwarcia".

- Jak najszybciej wyjmij baterię (o ile to możliwe) oraz kartę SIM z zalanego telefonu, dzięki temu zapewnisz swojej komórce dostęp powietrza, które osuszy mokre elementy, a przede wszystkim unikniesz kolejnych uszkodzeń (urządzenie z włożoną bateria cały czas otrzymuje napięcie).

- Nie kładź telefonu na kaloryferze, ani nie susz go suszarką, ponieważ zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do trwałych uszkodzeń tj. braku przewodzenia.

- Wyczyść komórkę środkami do czyszczenia elektroniki, albo innym płynem zawierającym alkohol, najlepszy będzie spirytus, który zapobiega korozyjnemu działaniu wody.

- Można także włożyć urządzenie do ryżu, który pochlania wilgoć, jednak uważaj, żeby ziarenka nie dostały się do środka sprzętu.

- Pozostaw telefon w ciepłym, suchym miejscu i poczekaj aż wyschnie, zachowaj cierpliwość, ponieważ przedwczesne próby włączania komórki mogą jeszcze bardziej uszkodzić urządzenie.

- Po upływie kilku godzin włóż baterię i podłącz telefon do ładowania.

- Urządzenie może zacząć działać. Należy jednak pamiętać, że w komórce mogą zacząć rozwijać się korozje, które powodują pojawianie się rożnych usterek. Ognisk korozji sami już raczej nie usuniemy, ale może zrobić to za nas serwis.

I na koniec pamiętajcie, żeby pod żadnym pozorem nie wkładać telefonu do kuchenki mikrofalowej. To z pewnością zniszczy elektronikę i możne wywołać nawet pożar!

-/gb/sw

Źródło: CHIP.PL / SW, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (232)