Jak zresetować telefon - poradnik

Jak zresetować telefon - poradnik

Jak zresetować telefon - poradnik
Źródło zdjęć: © Fotolia
14.03.2017 13:37, aktualizacja: 14.03.2017 14:10

Zawieszony telefon to nie tylko przypadłość starszych urządzeń – nawet najnowsze smartfony mogą odmówić posłuszeństwa. Jak zresetować telefon, kiedy ani ekran, ani żaden z fizycznych przycisków nie odpowiadają? Poniżej znajdziecie sposoby, jak poradzić sobie z zawieszonym systemem.

Tak się jakoś utarło, że to użytkownicy telefonów z Androidem mają najwięcej kłopotów ze swoimi urządzeniami – a to brakuje pamięci, a to znowu telefon spowalnia tak bardzo, że się go już nie da używać. Czasem zdarzają się bardziej drastyczne kłopoty – smartfon z zainstalowanym systemem operacyjnym od Google’a całkiem odmawia posłuszeństwa, przestaje działać nie tylko ekran dotykowy, ale również klawisze fizyczne. W takim przypadku pozostaje tylko zrestartować urządzenie metodami serwisowymi.

Jak zrestartować telefon z Adroidem?

W przypadku większości smartfonów, zwłaszcza w przypadku tańszych oraz starszych modeli wyposażonych w Androida, najprostszym sposobem jest wyjęcie baterii i ponowne uruchomienie telefonu. Jeśli natomiast nasz smartfon nie ma dostępu do baterii, czyli jego obudowa jest nierozbieralna, wymagane będzie nieco więcej zachodu.

Dzięki jednoczesnemu wciśnięciu kombinacji klawiszy, producent systemu operacyjnego dał nam dostęp do specjalnego menu, tzw. Recovery Menu. Najbardziej popularne wśród producentów urządzeń są następujące kombinacje, które wykonają reset telefonu z Androidem:

- Volume Up + Power
- Volume Down + Power
- Home + Power
Aby uruchomić Recovery Menu wyżej wymienioną kombinację klawiszy należy wcisnąć na kilka sekund – do momentu zrestartowania telefonu.

Jeśli udało się ponownie uruchomić wasz smartfon, powinniście mieć przed sobą menu, po którym poruszamy się za pomocą przycisków Volume Up - w górę oraz Volume Down - w dół. Aby zrestartować telefon, na liście opcji szukamy pozycji Reboot system now, który ponownie uruchomi urządzenie. Opcję wybieramy za pomocą przycisku Power.

Jeżeli to nie pomoże, pozostaje nam jeszcze jedna opcja, która w Recovery Menu została opisana jako Whipe data/factory reset. Wybranie jej wiąże się niestety z utratą wszystkich informacji zapisanych w telefonie – innymi słowy: zostanie on przywrócony do ustawień fabrycznych. Opcję wykasowania danych wybieramy za pomocą przycisku Power, następnie potwierdzamy nasz wybór przez ponowne kliknięcie przyciskiem Power na pozycji menu Yes – delete all user. Później pozostaje nam czekać na efekt pracy systemu, a nastepnie musimy się liczyć z ponowną konfiguracją urządzenia.

Jeśli mimo przywrócenia ustawień fabrycznych nasze urządzenie dalej nie odpowiada (nie włącza się), proces uruchamiania zatrzymuje się na logotypie producenta, bądź dalej nie odpowiada na komendy na ekranie dotykowym, pozostaje nam wgranie nowego oprogramowania. Niestety, najczęściej proces ten wymaga specjalnego oprogramowania bądź urządzeń, więc najlepiej będzie udać się do serwisu telefonów. Jeśli nawet smartfon nie jest już na gwarancji, warto skorzystać z oferty renomowanego serwisu w waszym mieście.

Jeśli posiadasz Apple iPhone'a dowolnej generacji, z naszego poradnika dowiesz się, jak zrestartować iPhone’a.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)