Jak wyglądał pierwszy telefon Google?

Jak wyglądał pierwszy telefon Google?
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

26.04.2012 15:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google po raz kolejny próbuje swoich sił w bezpośredniej sprzedaży smartphone’ów. Ale zanim będzie można je bez problemu nabyć w Polsce, można przyjrzeć się bliżej temu, jak wyglądały pierwsze eksperymenty Mountain View w tym zakresie. I nie mam tu akurat na myśli smartphone’a G1.

Dwa lata przed premierą G1. Google miało już swój pierwszy prototyp telefonu, na którym testowano pierwsze wersje Androida, a o którym dowiedzieliśmy się przy okazji procesu przeciwko Oracle. W technologicznej prehistorii 2006 roku miał być on pierwszym podejściem do planowanego mobilnego systemu operacyjnego.

Dokładne specyfikacje pierwszego prototypu nie są znane, wiadomo, że miał mieć procesor ARMv9 taktowany minimum 200MHz, 6. MB RAM i ROM, wejście na kartę miniSD, kamerę 2 megapikseli, USB, Bluetooth 1,2 i wyświetlacz QVGA z 16-bitową głębią kolorów. W tamtych czasach nikt w Google nie myślał jeszcze o instalowaniu ekranów dotykowych. Opcjonalnie prototyp miał mieć także klawiaturę QWERTY, Bluetootha 2,0, dodatkowy wyświetlacz, obsługiwać 3G, Wi-Fi, moduł GPS i sprzętowe wspomaganie grafiki.

Ta bardzo wczesna słuchawka z Androidem miała już mieć kilka podstawowych aplikacji. Były to przede wszystkim aplikacje do wybierania połączeń telefonicznych, przeglądania kontaktów, wysyłania smsów, ekran powitalny i eksperymentalna przeglądarka internetowa. Całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że pierwszego Androida zobaczyliśmy dopiero dwa lata później.

Z dokumentów wynika także, że Mountain View spodziewało się, że Android oraz testowy smartphone Google będą gotowe już latem 200. roku. Jednak, jak wszyscy wiemy, na pierwszą oficjalną prezentację Androida przyszło nam czekać do września 2008 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)