Inteligentne pasy zaalarmują przysypiających kierowców

Inteligentne pasy zaalarmują przysypiających kierowców

Inteligentne pasy zaalarmują przysypiających kierowców
Źródło zdjęć: © institutobiomecanica/YouTube.com
25.07.2014 15:36

Konsorcjum finansowane przez Unię Europejską pracuje nad stworzeniem czujników, które, zamontowane w pasach bezpieczeństwa i siedzeniach, zaalarmują przysypiającego nad kółkiem kierowcę.

Nowa technologia zwie się Harken, co jest angielskim skrótem, którego znaczenie sprowadza się po polsku do „nieinwazyjnych czujników serca i oddechu, wbudowanych w samochód”. Umieszczone w pasach i siedzeniach sensory mają monitorować oddech i akcję serca kierowcy, żeby stwierdzić, czy nie łapie zbyt wielkiej ochoty na drzemkę. Jeśli system uzna, że zaczyna się robić niebezpiecznie, informuje osobę za kółkiem, że pora się zatrzymać i zrobić sobie chwilkę przerwy.

Prace nad rozwiązaniem trwają obecnie w hiszpańskiej Walencji. Na razie testy odbywają się na zamkniętych drogach, ale pierwsze próby na ulicach miast szykują się już niebawem. Według oficjalnej strony projektu na europejskich drogach dochodzi rocznie do ok. 100 tys. wypadków z winy zmęczonych kierowców. Jeśli Harken przyczyni się do zmniejszenia tej liczby choćby o parę procent, jest o co walczyć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)