Aplikacja, która może uchronić kierowców przed utratą prawa jazdy

Aplikacja, która może uchronić kierowców przed utratą prawa jazdy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

18.09.2015 11:35, aktual.: 18.09.2015 14:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od przyszłego roku, na skutek nowelizacji prawa, świeżoupieczonym kierowcom łatwiej będzie stracić prawo jazdy. Pomocna może okazać się aplikacja forDrivers, która nie tylko pozwoli na poruszanie się zgodnie z przepisami, ale i będzie za to nagradzać.

4 stycznia 201. r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami. Na jej mocy między 4. a 8. miesiącem od zdania egzaminu na prawo jazdy kierowcy będą musieli odbyć dwugodzinny teoretyczny kurs doszkalający oraz godzinne szkolenie praktyczne, obejmujące m.in. jazdę po łuku na śliskiej nawierzchni czy hamowanie z wykorzystaniem ABS-u. Ale to nie koniec.

Zmiany w prawie przewidują również cofanie uprawnień osobom, które w dwuletnim okresie próbnym popełnią co najmniej trzy wykroczenia ukarane mandatem lub jedno przestępstwo drogowe. A ponadto początkujący kierowcy nie będą mogli przekraczać 5. km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradzie i dwujezdniowej drodze ekspresowej i to niezależnie od tego, czy znaki drogowe będą pozwalały na szybszą jazdę.

Oficjalnym celem zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa, bo z danych Komendy Głównej Policji wynika, że młodzi kierowcy to grupa najczęściej powodująca wypadki drogowe. Sami zainteresowani zwracają uwagę, że po raz kolejny sięgnięto po rozwiązania mające formę opresji, zamiast wspierać ich chociażby w doskonaleniu techniki jazdy.

Okazuje się jednak, że są projekty, które zamiast karania za nieprzestrzeganie przepisów przewidują zupełnie inne działania.

Chcemy nagradzać użytkowników za dostosowanie prędkości do ograniczeń obowiązujących na danym odcinku drogi, ale także za bezpieczne poruszanie się w terenie zabudowanym, w pobliżu szkoły czy w sposób adekwatny do warunków atmosferycznych. Użytkownicy aplikacji forDrivers po przejechaniu określonego dystansu z zachowaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa będą mogli otrzymać między innymi darmową kawę, voucher do kina, zniżki i rabaty u naszych partnerów handlowych. Dodatkowo uczestnicy mogą wziąć udział w grywalizacji bezpiecznej jazdy, w której do zdobycia są m.in. smartfony i kamerki HTC oraz nagroda główna - Fiat 50. - mówi Marcin Brysiak, twórca projektu forDrivers.

Zaznacza, że motywowanie uczestników ruchu drogowego do przestrzegania przepisów poprzez grywalizację ma szansę nie tylko uatrakcyjnić podróż, ale zachęcić też do zdjęcia nogi z gazu i promowania bezpieczeństwa wśród znajomych. Zamiast dotkliwie karać za złamanie przepisów, można nagradzać za ich przestrzeganie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)