Wiadomości tekstowe częstą przyczyną śmierci kierowców

Wiadomości tekstowe częstą przyczyną śmierci kierowców

Wiadomości tekstowe częstą przyczyną śmierci kierowców
29.09.2010 23:00, aktualizacja: 30.09.2010 09:24

Jak wiadomo, korzystanie z wiadomości tekstowych podczas prowadzenia pojazdu może być niebezpieczne. Naukowcy z Teksasu postanowili zbadać skalę i efekty tego zjawiska, przedstawiając go w liczbach. Wyniki są dramatyczne.

Tylko pomiędzy 2002, a 2007 rokiem wypadki spowodowane korzystaniem z wiadomości tekstowych podczas kierowania samochodem pochłonęły ponad 16 tys. ofiar (dokładnie 16 141 osób). Jednak skala zjawiska, według naukowców, jest znacznie większa.

Jak mówią badacze z Północnoteksańskiego Uniwersytetu Badań Medycznych, rozkojarzenie podczas jazdy jest przyczyną coraz większej liczby śmiertelnych wypadków na drodze. Ich liczba wzrosła z ponad 4,6 tys. w 2001 do prawie 6 tys. w 2007 roku.

Rozkojarzenie podczas jazdy było przyczyną 11% wypadków w 1999 roku, jednak w 2008 odsetek ten wyniósł już 16%. 40% spośród nich miało miejsce w terenie zabudowanym, co stanowi wzrost w tym przedziale czasowym o 7 p.p.

Co ciekawe, NTHSA (agencja ds. bezpieczeństwa w ruchu drogowym) zauważa, że co prawda odsetek osób korzystających z telefonu podczas jazdy nie uległ zmianie od 2005 roku (wciąż wynosi około 6%), to zmienił się sposób, w jaki z tego telefonu korzystamy.

Obecnie telefony są coraz bardziej multimedialne i coraz częściej dzwonią, co zmusza kierowcę do oderwania wzroku od drogi i skierowania go na wyświetlacz. Właśnie to powoduje, że liczba wypadków spowodowanych przez telefony komórkowe z roku na rok wzrasta.

W jaki sposób odwrócić ten trend? NTHSA sugeruje, aby korzystanie z telefonu podczas jazdy było całkowicie zakazane i traktowane jako wykroczenie. Agencja zaleca również, aby podczas badania przyczyn wypadków wątek ewentualnej winy telefonu komórkowego był stałym elementem każdego dochodzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)