Google prezentuje nawigację i wyszukiwarkę głosową

Google prezentuje nawigację i wyszukiwarkę głosową

Google prezentuje nawigację i wyszukiwarkę głosową
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
10.06.2010 16:00

Koncern Google zaprezentował w Hamburgu nowe produkty dla urządzeń przenośnych: nawigację bazującą na serwisie Google Maps oraz usługę wyszukiwania głosowego Voice Search.

Przeznaczone dla Androida oprogramowanie Maps Navigation Beta działa w Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii oraz Włoszech i dodaje do usługi Google Maps funkcję nawigacyjną typu zakręt po zakręcie (turn-by-turn), która wskazuje drogę za pomocą komunikatów głosowych i tekstowych. Wykorzystywany jest przy tym nie tylko materiał kartograficzny lub zdjęcia satelitarne: aplikacja może także używać obrazów zarejestrowanych w ramach programu Google Street View.

Obraz
© Funkcja wyszukiwania głosowego w serwisie Google'a wywołanym z aparatu Nokia E5. (fot. heise-online.pl)

Maps Navigation to narzędzie typu offboard –. mapy nie są przechowywane lokalnie, lecz pobierane przy każdym wyliczaniu trasy i podczas jazdy. Cel podróży określa się za pośrednictwem klawiatury lub komunikatu głosowego. Maps Navigation korzysta dodatkowo z lokalnej wyszukiwarki Google'a. Przykładowo, jeśli wpisze lub wypowie się słowo "lekarz", aplikacja wyszuka lekarzy przyjmujących w okolicy i zaproponuje ich adresy jako cele podróży. Miejscami docelowymi mogą być też dane z listy kontaktów oraz z usługi Google Latitude.

Aplikacja nawigacyjna potrafi dodawać do map informacje o ruchu drogowym oraz zaznaczać interesujące punkty, np. parkingi czy stacje benzynowe. Dane o sytuacji na drogach pochodzą od komercyjnych usługodawców oraz od użytkowników Google Maps. Jeśli ci wyrazili zgodę na korzystanie z informacji o własnym położeniu, Google dokonuje analizy statystycznej profili pokonywanych przez nich tras, co pozwala m.in. przewidzieć korki.

Program Google Maps Navigation Beta działa na smartfonach z Androidem 1.6 i na razie nie przewiduje się przygotowania go dla innych systemów operacyjnych.

Jeśli chodzi o wyszukiwanie głosowe (Voice Search), to Google twierdzi, że jego chmura obliczeniowa ma wystarczającą moc, aby odfiltrować szumy w tle i rozpoznawać nawet takie frazy, które składają się z wyrazów w różnych językach. Usługa nie jest jeszcze zoptymalizowana pod kątem dialektów.

Rozpoznane frazy są przekierowywane do wyszukiwarki. Jeśli użytkownik po otrzymaniu listy wyników nie kliknie żadnego z nich, oprogramowanie odpowiedzialne za obsługę komend głosowych otrzyma specjalny komunikat zwrotny. Dzięki temu wyszukiwarka uczy się na błędach. Google przechowuje wypowiedziane frazy w postaci zanonimizowanej.

Systemy Android od wersji 1.6 wzbogacą się o funkcję wyszukiwania głosowego w postaci aktualizacji; użytkownicy iPhone'a muszą pobrać darmowy zestaw Google Mobile App z serwisu App Store. Dla BlackBerry OS-a i Symbiana także przygotowano odpowiednie pakiety na stronie m.google.com. Na razie nie planuje się wprowadzenia funkcji głosowej dla pecetów. Sprzęt jest zbyt różnorodny, a poza tym wprowadzanie fraz za pomocą klawiatury jest wygodniejsze –. wyjaśnia koncern z Mountain View.

Wyszukiwanie głosowe jest w przeciwieństwie do Maps Navigation funkcją ponadnarodową – ale tylko teoretycznie. Po zainstalowaniu zestawu Google Mobile App na telefonie z Symbianem (Nokia E51)
udało nam się włączyć opcję rozpoznawania głosu, ale odpowiedzialny za to moduł radzi sobie ze słowami angielskimi lub nazwami własnymi (takimi jak "Google"). Wypowiedzenie polskich wyrazów i zwrotów powoduje wyświetlenie listy anglojęzycznych stron WWW.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)