Fast Flip - prasa w Sieci według Google

Fast Flip - prasa w Sieci według Google

Fast Flip - prasa w Sieci według Google
Źródło zdjęć: © Google
15.09.2009 12:30, aktualizacja: 16.09.2009 11:10

Google udostępniło nową usługę, która pozwala na błyskawiczne wyszukiwanie i przeglądanie aktualności z popularnych serwisów internetowych. Serwis już działa, choć Google zdążyło zapowiedzieć, że jest to wersja testowa, która w najbliższym czasie doczeka się licznych aktualizacji.

Usługa Google Fast Flip została zaprojektowana z myślą o umożliwieniu natychmiastowego przeglądania setek artykułów z popularnych serwisów internetowych. Usługa jak na razie osadzona jest w domenie Google Labs, choć użytkownicy mogą bez problemu z niej korzystać.

Na stronie Fastflip.googlelabs.com znajdują się czytelne nagłówki ponad 3. tytułów aktywnych w Sieci, m.in. The New York Times, The Washington Post, Salon czy Newsweek. Po kliknięciu w interesującą wiadomość użytkownik przechodzi na stronę z danym artykułem. Potem za pomocą strzałek po lewej i prawej stronie ekranu może przeglądać artykuły bez konieczności czekania na załadowanie się stron. W każdym materialne znajduje się również link do witryny źródłowej. Zasoby Fast Flip podzielone są na katalogi tematyczne takie jak polityka, biznes, sport, technologia, reklama, zdrowie, podróże i inne.

Obraz
© (fot. Google)

Google zapowiada, że Fast Flip z założenia ma oferować przyjemność przeglądania artykułów porównywalną z lekturą prasy papierowej, tzn. bez potrzeby irytującego oczekiwania na załadowanie się mutlimediów, reklam czy innej zawartości stron. Firma twierdzi, że dzięki temu więcej osób mogłoby zdecydować się na czytanie aktualności w Sieci.

Fast Flip oferuje również własny silnik wyszukiwania oraz możliwość dzielenia się znalezionymi artykułami ze znajomymi. Dobór treści ma być również filtrowany przez samych użytkowników, którzy otrzymają narzędzia do oceniania i polecania materiałów.

"W Sieci każdy może przeglądać tysiące artykułów, jednak przechodzenie z jednej strony na kolejną zajmuje nieraz powyżej 1. sekund. Z pewnością obecny model daleki jest od wygody, którą oferuje prasa drukowana. Dzięki Fast Flip sytuacja ta mogłaby ulec zmianie" - powiedział Richard Gingras, prezes Salon Media Group. "Projekt Google to co prawda tylko jeden z wielu eksperymentów, ale warto się nim zainteresować i zobaczyć jakie efekty uzyskamy" - dodał.
Google nie udostępniło jeszcze narzędzi dla zewnętrznych deweloperów - co z pewnością mogłoby przyczynić się do wzrostu popularności usługi. Można spodziewać się, że po uruchomieniu finalnej wersji Fast Flip firma zaoferuje takie narzędzia.

"Uruchomienie Google Fast Flip w Labs ma nauczyć nas w jaki sposób możemy zaoferować użytkownikom coś nowego i jednocześnie co możemy zaoferować wydawcom, którzy chcą zarabiać na swoich treściach" - napisał rzecznik Google w komentarzu mailowym do sprawy.

Warto dodać, że Google Fast Flip już teraz pracuje zarówno przez standardowe przeglądarki, jak i w środowisku webowym Apple iPhone i Google Android.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)