Facebook, Twitter i e‑mail są silniejszą pokusą niż papierosy i alkohol

Facebook, Twitter i e-mail są silniejszą pokusą niż papierosy i alkohol
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

06.02.2012 11:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badanie przeprowadzone na ponad 200 osobach wskazuje, że nawet jeśli to pragnienie snu czy seksu jest wśród osób dorosłych najsilniejsze, to właśnie pokusie pracy i korzystania z internetowych narzędzi komunikacji najtrudniej się oprzeć.

Próbujesz poskromić pokusę wieczornego, ciągłego twittowania czy sprawdzania swojej służbowej skrzynki mailowej? Mamy dla Ciebie złą wiadomość –. według badań prowadzonych nad pragnieniami i ich kontrolą w codziennym życiu, ochota na pracowanie i rozrywkę często przeważa nad wysiłkami samokontroli.

- Współczesne życie jest mieszanką pragnień poddanych ciągłym wzajemnym konfliktom, a te często trudno jest opanować, mówi prof. Wilhelm Hofmann z Chicago Booth School of Business i autor badania „Desires and Cravings: Food, Money, Status, Sex”, które pojawi się w magazynie Psychological Science.

Nie tak prosto jest stwierdzić, jak najłatwiej oprzeć się pokusom

W przeprowadzonym badaniu, 20. osób nosiło przy sobie specjalne urządzenia, które zapisały 7827 informacji na temat ich codziennych pragnień. Najsilniejsze okazały się pragnienie snu i seksu, najtrudniej jednak było oprzeć się potrzebie kontaktu przez internet i i pracy.

I nawet jeśli nikotyna i alkohol są uznawane za uzależniające, pragniemy ich według badania najmniej. Zaskakujące dla naukowców było także, że sen i przyjemności są pragnieniami najbardziej problematycznymi –. jak wyjaśnia Hofmann, powodują one „stałe napięcie między naturalnymi skłonnościami do odpoczynku i dużą ilością obowiązków’”.

Osłabiona siła woli

Ponadto, badania potwierdziły wcześniejsze analizy mówiące, że im częściej musimy oprzeć się jakiejś pokusie, tym mniej jesteśmy zdolni do powtórzenia podobnego wysiłku w przyszłości. - Dlatego też w ciągu dnia, nasza siła woli słabnie, a próby samokontroli są mniej efektywne, mówi Hofmann, który wraz z Royem Baumeisterem z Florida State University i Kathleen Vohs z University of Minnesota opracował artykuł.

Rezultaty osłabienia siły woli wyjaśniają także, dlaczego tak wiele osób ma trudności z oparciem się niezdrowemu jedzeniu –. im bardziej sobie go odmawiają, tym silniej go pragną.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (63)
Zobacz także