Facebook, Twitter i e-mail są silniejszą pokusą niż papierosy i alkohol

Facebook, Twitter i e-mail są silniejszą pokusą niż papierosy i alkohol

Facebook, Twitter i e-mail są silniejszą pokusą niż papierosy i alkohol
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
06.02.2012 11:53

Badanie przeprowadzone na ponad 200 osobach wskazuje, że nawet jeśli to pragnienie snu czy seksu jest wśród osób dorosłych najsilniejsze, to właśnie pokusie pracy i korzystania z internetowych narzędzi komunikacji najtrudniej się oprzeć.

Próbujesz poskromić pokusę wieczornego, ciągłego twittowania czy sprawdzania swojej służbowej skrzynki mailowej? Mamy dla Ciebie złą wiadomość –. według badań prowadzonych nad pragnieniami i ich kontrolą w codziennym życiu, ochota na pracowanie i rozrywkę często przeważa nad wysiłkami samokontroli.

- Współczesne życie jest mieszanką pragnień poddanych ciągłym wzajemnym konfliktom, a te często trudno jest opanować, mówi prof. Wilhelm Hofmann z Chicago Booth School of Business i autor badania „Desires and Cravings: Food, Money, Status, Sex”, które pojawi się w magazynie Psychological Science.

Nie tak prosto jest stwierdzić, jak najłatwiej oprzeć się pokusom

W przeprowadzonym badaniu, 20. osób nosiło przy sobie specjalne urządzenia, które zapisały 7827 informacji na temat ich codziennych pragnień. Najsilniejsze okazały się pragnienie snu i seksu, najtrudniej jednak było oprzeć się potrzebie kontaktu przez internet i i pracy.

I nawet jeśli nikotyna i alkohol są uznawane za uzależniające, pragniemy ich według badania najmniej. Zaskakujące dla naukowców było także, że sen i przyjemności są pragnieniami najbardziej problematycznymi –. jak wyjaśnia Hofmann, powodują one „stałe napięcie między naturalnymi skłonnościami do odpoczynku i dużą ilością obowiązków’”.

Osłabiona siła woli

Ponadto, badania potwierdziły wcześniejsze analizy mówiące, że im częściej musimy oprzeć się jakiejś pokusie, tym mniej jesteśmy zdolni do powtórzenia podobnego wysiłku w przyszłości. - Dlatego też w ciągu dnia, nasza siła woli słabnie, a próby samokontroli są mniej efektywne, mówi Hofmann, który wraz z Royem Baumeisterem z Florida State University i Kathleen Vohs z University of Minnesota opracował artykuł.

Rezultaty osłabienia siły woli wyjaśniają także, dlaczego tak wiele osób ma trudności z oparciem się niezdrowemu jedzeniu –. im bardziej sobie go odmawiają, tym silniej go pragną.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)