USA. Twitter i Facebook zablokowały konta Donalda Trumpa

USA. Twitter i Facebook zablokowały konta Donalda Trumpa

Donald Trump
Donald Trump
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko
07.01.2021 09:00, aktualizacja: 03.03.2022 03:33

Wcześniej portale usunęły wideo prezydenta, w którym zwraca się do osób szturmujących Kapitol.

Twitter zawiesił konto prezydenta na 12, a Facebook na 24 godziny. Bezpośrednim powodem jest krótkie wideo, które Trump nagrał przed Białym Domem, a w którym zwraca się do osób szturmujących Kapitol Stanów Zjednoczonych.

W nagraniu Trump mówi, aby osoby na Capitol Hill w pokoju rozeszły się do domów, kilkukrotnie jednak powtarza, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane i "ukradzione". Te fałszywe stwierdzenia zostały zakwalifikowane przez administratorów portali, jako potencjalnie zachęcające do przemocy.

Twitter usunął także inne tweety Donalda Trumpa, zanim zablokował jego konto na 12 godzin. Podobnie jak w nagraniu wideo prezydent apelował o spokój, ale także kontynuował retorykę o "skradzionych" wyborach oraz nazywał szturmujących "wyjątkowymi ludźmi".

Amerykańscy komentatorzy polityczni są zgodni, że kłamstwa oraz teorie spiskowe powtarzane w mediach społecznościowych przez Donalda Trumpa i jego zwolenników bezpośrednio przyczyniły się do powstania ekstremistycznych ruchów. Działania te zakończyły się 6 stycznia 2021 szturmem na Kapitol Stanów Zjednoczonych, w którym trwało liczenie głosów elektorskich, które miało potwierdzić wybór Joe Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. W wyniku zamieszek zginęły 4 osoby.

Konta Donalda Trumpa zostały też zablokowane przez Instagram i Snapchat. Youtube usunął natomiast jego przemówienie z 6 stycznia.

Zagłosuj w plebiscycie Imperatory WP i wygraj 5 tysięcy złotych.

Imperatory 2020
Imperatory 2020© WP
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)