Energia dla Polski. O wyzwaniach i nowych możliwościach branża rozmawia w Poznaniu

Energia dla Polski. O wyzwaniach i nowych możliwościach branża rozmawia w Poznaniu

Energia dla Polski. O wyzwaniach i nowych możliwościach branża rozmawia w Poznaniu
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Monika Rosmanowska
06.05.2019 04:55, aktualizacja: 06.05.2019 10:55

Ceny prądu, redukcja emisji dwutlenku węgla, coraz trudniej dostępne pokłady węgla kamiennego i nieprzystosowanie sieci przesyłowych do pracy z odnawialnymi źródłami energii – to największe wyzwania, przed jakimi stoi dziś polska energetyka.

Szansą do dyskusji na ten temat będą zbliżające się targi Expopower w Poznaniu, jedno z najważniejszych spotkań branży energetycznej. Co roku do hal Międzynarodowych Targów Poznańskich zjeżdżają wystawcy z Polski i zagranicy, a także goście: elektrycy, energetycy, instalatorzy, projektanci, koordynatorzy ds. zamówień czy zarządcy nieruchomości. W tym roku targi potrwają od 7 do 9 maja.

Wystawa Międzynarodowych Targów Energetyki Expopower porusza zagadnienia związane z energetyką konwencjonalną, elektrotechniką, oświetleniem, telekomunikacją i automatyzacją. Przedsiębiorcy, instytucje samorządowe i naukowcy zaprezentują najnowsze rozwiązania, technologie i produkty.

Energia z wodoru

Expopower to także miejsce spotkań oraz wymiany myśli i doświadczeń przedstawicieli branżowych izb i stowarzyszeń. Okazją do rozmów będą liczne wydarzenia towarzyszące: konferencje i debaty.

Jednym z nich jest "Forum Innowacyjnej Energetyki #ENERGINN 2.0", organizowane z Wojewodą Wielkopolskim. Samorządowcy, naukowcy i przedstawiciele branży będą rozmawiać o przyszłości polskiej energetyki, także w kontekście rozwoju innowacji w tej gałęzi przemysłu.

Interesująco zapowiada się też konferencja "Meet Hydrogen: H2 Wielkopolska" na temat możliwości zastosowania wodoru w gospodarce.

Obraz
© flickr.com

Tradycyjnie już, po raz siódmy, odbędzie się również konferencja z cyklu "Instalacje elektryczne niskiego, średniego i wysokiego napięcia", tym razem na temat stacji elektroenergetycznych.

Od lat swoje miejsce na Expopower mają uczniowie. W specjalnej strefie Enea Operator, patrona strategicznego targów, będzie można podpatrzeć energetyków przy pracy, ale też przyjrzeć się najróżniejszym doświadczeniom naukowym oraz pokazom ratownictwa przedmedycznego. Spółka zaprezentuje też technologię RFID, służącą do znakowania majątku sieciowego. Enea jest pierwszą w Polsce firmą, która wdraża tego typu rozwiązanie.

Okiem drona

Expopower towarzyszą Targi Energii Odnawialnej Greenpower oraz Poznań Drone Expo.

Pierwsze gromadzą wszystkie branże odnawialnych źródeł energii, w tym inwestorów, deweloperów, instalatorów, projektantów instalacji, ale też przedstawicieli samorządów, właścicieli hoteli, ośrodków wypoczynkowych, szpitali, gospodarstw rolnych i zarządców budynków.

W programie Greenpower znajdziemy seminaria, spotkania branżowe czy prezentacje nowości. Można też skorzystać z konsultacji i porad na stoiskach eksperckich.

– W tym roku program konferencji jest bardzo rozbudowany – zauważa Marcin Gorynia, dyrektor targów Greenpower. – Fotowoltaika, morska energetyka wiatrowa, magazynowanie energii, efektywne zarządzanie energią w gminach to tylko wybrane tematy, które będą omawiane – wylicza.
Już pierwszego dnia targów rozpocznie się "IV Branżowe Forum Fotowoltaiczne", podczas którego eksperci będą dyskutować na temat rynku fotowoltaicznego w Polsce, instalacji i inwestycji czy finansowaniu fotowoltaiki.

Obraz
© Shutterstock.com | artjazz

Z kolei konferencja "OZE – nowe perspektywy" to odpowiedź i komentarz do rządowych deklaracji zapowiadających "nowe otwarcie dla OZE w Polsce", zapisanych m.in. w projekcie Polityki Energetycznej Polski "PEP 2040". Wśród poruszanych tematów są m.in. wykorzystanie energii słonecznej i wiatrowej w kontekście nowych przepisów i możliwości pozyskania środków na inwestycje oraz magazynowanie energii pochodzącej z tych źródeł.

Spragnieni branżowych nowinek nie mogą przegapić także konferencji "Morska Energetyka Wiatrowa – doświadczenia światowe, perspektywy dla Polski", "Norweski dzień innowacji" czy "Forum Antysmog".

Natomiast podczas Poznań Drone Expo warto odwiedzić strefę pokazów, w której będzie można w praktyce sprawdzić możliwości dronów i przyjrzeć się niezwykłym umiejętnościom ich pilotów czy wziąć udział w pelekcjach znanych specjalistów.

Więcej informacji na www.expopower.pl oraz www.greenpower.mtp.pl.

Partnerem artykułu są Międzynarodowe Targi Poznańskie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)