Bezpieczeństwo w szkole. O współczesnych zagrożeniach eksperci porozmawiają w Poznaniu

Bezpieczeństwo w szkole. O współczesnych zagrożeniach eksperci porozmawiają w Poznaniu28.02.2019 07:38
Bezpieczeństwo w szkole. O współczesnych zagrożeniach eksperci porozmawiają w Poznaniu
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Kilkunastokrotnie większa liczba cudzoziemców w wielkopolskich szkołach i związane z tym wyzwania będą tematem III Ogólnopolskiego Kongresu Oświatowego w Poznaniu. Wydarzenie towarzyszy Targom Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC i zapowiada największe w Polsce Targi Edukacyjne.

Według danych Systemu Informacji Oświatowej we wrześniu 2018 roku do wszystkich typów szkół i przedszkoli w Wielkopolsce uczęszczało 3,2 tys. uczniów z zagranicy. Najwięcej obcokrajowców jest w przedszkolach i szkołach podstawowych. Szacuje się, że już w 600 placówkach w całym regionie dyrektorzy, nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy pracują z dziećmi z zagranicy także podczas dodatkowych zajęć języka polskiego.

Od 2010 roku liczba uczniów pochodzących z innych krajów zwiększyła się trzynastokrotnie. Obecnie w Poznaniu funkcjonuje 220 szkół wielokulturowych, do których uczęszcza co najmniej jeden uczeń z doświadczeniem migracyjnym.

Wielokulturowa szkoła to dziś jedno z największych wyzwań stojących przed współczesną edukacją.

Jak uczyć w szkole tolerancji?

I dlatego tematem przewodnim tegorocznego kongresu, który odbywa się w Centrum Kongresowym Międzynarodowych Targów Poznańskich od 28 lutego do 1 marca, jest "Bezpieczna przystań w wielokulturowej szkole". Eksperci, w tym m.in. specjaliści nauczania języka polskiego jako obcego, będą mówić o szeroko rozumianym bezpieczeństwie: prawnym, edukacyjnym i psychicznym. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. mowa nienawiści w języku polskim, integracyjny model nauczania języka polskiego jako drugiego czy rola nauczyciela języka polskiego jako obcego.

Dyrektorzy szkół, nauczyciele, a także przedstawiciele samorządów swoją wiedzę pogłębią podczas warsztatów. Uczestnicy dowiedzą się, jak przygotować uczniów na spotkanie z kolegą-cudzoziemcem, jak poprowadzić zajęcia wielokulturowe dla dzieci, jak formułować polecenia dla uczniów z ograniczoną znajomością języka polskiego czy jak uczyć w szkole tolerancji.

Organizatorem kongresu jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

289755151416785914
Źródło zdjęć: © MTP

Wyposażamy e-szkołę

Kongresowi towarzyszą Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC. Na stoiskach wystawców będzie można zapoznać się z wyposażeniem przedszkolnych i szkolnych sal, w tym pracowni językowych, bibliotek, szatni, pomieszczeń gospodarczych, łazienek czy boisk i placów zabaw. Co roku zainteresowaniem cieszy się też najnowsza oferta zabawek i gier edukacyjnych, artykułów do zajęć plastycznych i ruchowych, sprzęt fitness i rehabilitacyjny. W nowoczesnej szkole nie może oczywiście zabraknąć nowych technologii: tablic interaktywnych, projektorów, komputerów i urządzeń mobilnych, e-dzienników, e-podręczników czy czytników e-booków.

Wstęp na targi jest bezpłatny. Więcej informacji na www.edutec.mtp.pl.

Na studia do Luksemburga

1 marca pod hasłem "Kierunek bezpieczeństwo" po raz 23. ruszą także największe w Polsce Targi Edukacyjne. W jednym miejscu zaprezentuje się blisko 170 placówek z kraju i zagranicy: publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, policealne, wyższe czy instytucje dydaktyczne. Na stoiskach będzie można skorzystać ze wskazówek przedstawicieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz centrów szkolenia ustawicznego. Jak co roku na maturzystów czeka bogata oferta 35 szkół policealnych i wyższych z Polski i zagranicy, w tym z Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii czy Luksemburga. Dodatkowo Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu zaprezentuje ćwiczenia sprawnościowe, jakie są wymagane na egzaminie wstępnym do szkół pożarniczych.

Oddzielna przestrzeń będzie poświęcona wracającemu do łask szkolnictwu zawodowemu, a w alei zawodowców swoje umiejętności zaprezentują uczniowie szkół: budowlanych, gastronomicznych, odzieżowych, samochodowych, energetycznych, elektrycznych i komunikacji.

Targi Edukacyjne to także bogaty program 35 konferencji i bezpłatnych warsztatów, których tematem przewodnim będzie bezpieczeństwo. Eksperci sprawdzą, co młodzież robi w sieci i jakie zagrożenia na nią tam czyhają. A trening skuteczności osobistej dla uczniów poprowadzi trener Michał Michalski.

Targi potrwają do 3 marca. Wstęp wolny. Więcej informacji na edukacja.mtp.pl.

289755151417244666
Źródło zdjęć: © MTP

Enigma i tajemniczy manuskrypt

Będąc na początku marca w Poznaniu, nie można nie odwiedzić również Targów Książki. W programie nowości wydawnicze, spotkania autorskie, wystawy, a także panele w gronie specjalistów. Nowością jest Giełda Winylowa (2-3 marca) z szerokim asortymentem płyt winylowych i CD.

Wśród gości specjalnych są Filip Springer, Jakub Małecki czy Bartek Jędrzejak. Jednak prawdziwą gratką będzie spotkanie z sir Dermotem Turingiem, prawnikiem i ekonomistą, członkiem rady powierniczej fundacji i muzeum Bletchley Park, bratankiem Alana Turinga, genialnego brytyjskiego matematyka i ojca informatyki. Dermot Turing jest autorem książki "X,Y,Z. Prawdziwe historie złamania szyfru Enigmy", która jesienią pojawiła się na półkach w Wielkiej Brytanii. Spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa "Enigma. Odszyfrować zwycięstwo", poświęcona osiągnięciom polskich matematyków w złamaniu jednej z najmocniej strzeżonych tajemnic III Rzeszy.

Hitem tegorocznych targów będzie również premiera faksymile manuskryptu Wojnicza. Po raz pierwszy w Polsce będzie można przyjrzeć się stronom nierozszyfrowanego rękopisu, który od 1921 roku rozpala wyobraźnię najtęższych umysłów akademickich na świecie.

Targi Książki to także wykłady i prelekcje, m.in. na temat tego, jak chronić twórczość i kulturę; o nowych książkach dziecięcych czy anglojęzycznej literaturze wizualnej.

Podczas targów zostaną wręczone nagrody: Pegazik dla twórców i promotorów czytelnictwa wśród dzieci oraz w konkursach edytorskich dla wydawców – w kategorii Najlepsza Książka Akademicka i Najlepsza Książka Popularnonaukowa oraz Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych.

W tym roku w Poznaniu debiutuje Wielka Wymiana Książek "Z półki na półkę", organizowana przez lubimyczytac.pl. Można będzie upolować nowości wydawnicze.

Na targi warto przyjść z najmłodszymi. Organizatorzy zadbali o specjalną strefę dla dzieci do lat 4 i ich opiekunów. Odwiedzą ją Reksio, Elmer i Kicia Kocia. Tu także będzie można zobaczyć spektakle. Za atrakcje w strefie odpowiada Małgorzata Swędrowska, laureatka nagrody Pegazik z ubiegłego roku.

W tym samych czasie starszym dzieciom polecamy udział w I Amatorskim Turnieju Scrabble.

Wstęp na targi jest wolny. Więcej informacji na www.targiksiazki.pl.

Partnerem artykułu są Międzynarodowe Targi Poznańskie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)