Michał Sołowow ma zamiar zbudować w Polsce minireaktor jądrowy

Michał Sołowow ma zamiar zbudować w Polsce minireaktor jądrowy

Michał Sołowow ma zamiar zbudować w Polsce minireaktor jądrowy
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Mateusz Skwarczek
22.10.2019 12:10

Polski chemiczny koncern Synthos, należący do Michała Sołowowa, rozważa wybudowanie w Polsce razem z firmą GE Hitachi Nuclear Energy minireaktora jądrowego typu BWRX-300. Budowa ma potrwać 10 lat, a koszt wynieść 1 mld usd.

Michał Sołowow, który według magazynu "Forbes" jest obecnie najbogatszym Polakiem z majątkiem wycenianym na 13,3mld zł, może stać się pierwszym prywatnym przedsiębiorcą zaangażowanym w rozwój technologii małych reaktorów modułowych.

O planach budowy reaktora poinformowała druga z zaangażowanych firm - GE Hitachi Nuclear Energy (GEH). Elektrownia według informacji "Dziennika Gazety Prawnej" ma zostać zbudowana w ciągu najbliższych 10 lat i posiadać moc 300MW.

Małe reaktory mogą być przyszłością

- Małe reaktory modułowe mogą odegrać znaczącą rolę w stawieniu czoła energetycznym wyzwaniom stojącym przez Polską, modernizacji krajowego sektora energetycznego oraz w osiągnięciu koniecznej i odpowiedzialnej dekarbonizacji – powiedział cytowany w komunikacie GEH Michał Sołowow.

W komunikacie można przeczytać, że technologia BWRX-300, która zostanie wykorzystana przy budowie elektrowni w Polsce, pochłonie do 60 proc. mniej kosztów w porównaniu do tradycyjnych dużych elektrowni i minireaktorów chłodzonych wodą.

Jak policzył "Parkiet" jedna taka jednostka byłaby w stanie zaspokoić energetyczne zapotrzebowanie 100 tys. miasta.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)