Eksperci IBM wskazali wnioski dla rozwoju Katowic

Eksperci IBM wskazali wnioski dla rozwoju Katowic

Eksperci IBM wskazali wnioski dla rozwoju Katowic
Źródło zdjęć: © IBM
21.05.2010 10:59

Poprawę działań marketingowych, oferty kulturalnej i rozrywkowej, efektywności pracy samorządu, współdziałania nauki i biznesu oraz możliwości wpływu mieszkańców na procesy planistyczne - zalecają władzom Katowic i metropolii "Silesia" eksperci koncernu IBM

Wnioski z trzytygodniowego pierwszego etapu pracy pięciorga specjalistów IBM przedstawili oni w czwartek podczas wspólnej z władzami Katowic konferencji prasowej. Eksperci analizowali różne dziedziny życia miasta i regionu, opierając się m.in. na rozmowach z przedstawicielami samorządu, służb i instytucji, biznesu, nauki, kultury oraz młodzieży.

"Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tym, co zobaczyliśmy w Katowicach, jak i na Śląsku. Miasto i region są na bardzo dobrej drodze, by zostać +inteligentnym miastem+ i +inteligentnym regionem+. Jakość planowania strategicznego, inwestycje w infrastrukturę, pomysł na aglomerację i odpowiedzialne zarządzanie finansowe, dają regionowi dobry punkt wyjściowy dla dalszego rozwoju" - chwalił szef zespołu IBM Andrew Fairbanks.

Jak zaznaczył, eksperci wychwycili jednak pewne obszary wymagające wsparcia lub pewnych zmian. Wskazał tu m.in. na poprawę działań marketingowych, lepsze docieranie do społeczeństwa z planami i projektami rozwojowymi, a także współpracę z młodymi ludźmi zmierzającą do poprawy jakości życia w mieście.

"Uważamy, że miasto i region bardziej powinny kontaktować się z biznesem i młodymi ludźmi, by zachęcić ich do pozostania i wspólnej pracy na rzecz rozwoju" - przekonywał Fairbanks, zwracając jednocześnie uwagę na potrzebę włączenia w ten dialog uczelni, by lepiej reagować na potrzeby rynku pracy, jednocześnie kształtując go w pożądany sposób.

Ekspert IBM zasugerował również poprawę i usprawnienie usług świadczonych przez samorząd i jego instytucje mieszkańcom. Zachwalał przy tym korzyści płynące z wykorzystania nowoczesnych narzędzi informatycznych.

Fairbanks mówił tu m.in. o wspólnych bazach danych dla wielu instytucji, tzw. centrach usług wspólnych integrujących ich obsługę na jednej platformie, platformach komunikacji mieszkańców i samorządu umożliwiających m.in. automatyczne gromadzenie opinii i wniosków, a także systemach integrujących zarządzanie wieloma obszarami naraz - prócz np. sytuacji kryzysowych - także transportem, wodą, ściekami czy energią.

Pytany o korzyści z pracy specjalistów IBM prezydent Katowic Piotr Uszok przyznał, że choć wiele przedstawionych przez nich wniosków zostało sformułowanych już dawno, są też "zupełnie nowe obszary". "Ważne jest, żeby wiedzieć +co+, ale również +jak+ - i być może to +jak+ jest ważniejsze od +co+" - dodał Uszok.

Prezydent Katowic zaznaczył, że niektóre rozwiązania technologiczne i informatyczne wskazane przez ekspertów są interesujące - m.in. systemy integrujące działalność sztabów kryzysowych i rozszerzające je nie tylko terytorialnie, ale też tematycznie.

"Ostatnio rozmawiałem z szefem MSWiA na temat możliwości rozszerzenia systemu (zarządzania kryzysowego - PAP) po to, żeby pokryć całą aglomerację. Tu są potrzebne nie tylko technologie, ale też zmiany prawne. Takie technologie są już wdrożone, ale na pewno postęp techniczny pójdzie do przodu i będzie można je lepiej wykorzystać w zarządzaniu kryzysowym i metropolią" - ocenił Uszok, wśród innych ciekawych z punktu widzenia Katowic rozwiązań wskazując m.in. na technologie masowego przetwarzania i gromadzenia informacji z internetowych dyskusji.

"Szczególnie moją uwagę zwróciły centra usług wspólnych. Obecnie jest to powszechnie stosowane przez firmy komercyjne, natomiast w sektorze publicznym nie jest to powszechne. Warto zastanowić się, czy jednak nie scentralizować tych usług w pierwszym etapie na poziomie miasta w odniesieniu do wszystkich jednostek, a w drugim kroku - na poziomie metropolii" - wskazał prezydent.

"Na pewno wyzwaniem najbliższych lat dla miast będzie szukanie oszczędności, ograniczenie kosztów bieżących. Ta technologia doskonale pozwoli na realizowanie tego celu" - dodał.

Katowice to pierwsze polskie miasto objęte inicjatywą Smarter Cities (Inteligentne Miasta), w ramach której eksperci IBM analizują życie w wybranych miastach i podsuwają władzom nowatorskie rozwiązania. Na świecie projekt wdrożono m.in. w Sao Paulo w Brazylii, Masdar w Abu Dabi i Ho Chi Minh w Wietnamie. Praca ekspertów koncernu zwykle kończy się wskazaniem konkretnych projektów, poprawiających komfort życia.

Efektem pierwszego etapu pracy specjalistów IBM, którzy do Katowic przyjechali ze Stanów Zjednoczonych i Brazylii, było sformułowanie pięciu obszarów potrzeb, w ramach których zasugerowali pewne możliwości rozwiązań. Teraz mają zająć się nimi katowiccy urzędnicy, którzy skonfrontują owe propozycje z możliwościami realizacji.

Kolejna grupa specjalistów koncernu przyjedzie do miasta na trzy tygodnie w lipcu, by zająć się m.in. opracowaniem szczegółowego planu wykonawczego przyjętych przez miasto wniosków. Ostatnia grupa ekspertów - według wcześniejszych informacji - być może będzie jeszcze pracować w Katowicach jesienią.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)