Polska partnerem targów CeBIT 2013
Polska będzie krajem partnerskim targów branży informatycznej i gospodarki cyfrowej CeBIT w Hanowerze w 2013 r.
27.06.2012 | aktual.: 27.06.2012 10:06
CeBIT to największe na świecie spotkanie przedstawicieli sektora ICT. Przyszłoroczna edycja targów odbędzie się między 5 a 9 marca.
Jak poinformował w komunikacie Wydział Promocji Handlu i Inwestycji (WPHiI) Ambasady RP w Berlinie, na targach CeBIT 201. zaprezentowana zostanie największa z dotychczasowych polskich ekspozycji. W ostatnich latach stale wzrastała zarówno liczba polskich wystawców, jak i zajmowana przez nich powierzchnia wystawiennicza; w 2012 r. w Hanowerze zaprezentowało się 75 polskich firm na 1500 m kw. powierzchni wystawienniczej.
"Cieszy mnie, że Niemcy, nasz główny partner handlowy, dostrzegły potencjał polskiej branży ICT i przyznały nam tytuł kraju partnerskiego przy organizacji największych na świecie targów teleinformatycznych CeBIT w 201. roku. Wykorzystamy tę szansę do rozwoju wzajemnej współpracy w zakresie innowacyjnych technologii. Jestem przekonany, że w najbliższych latach to branża ICT będzie motorem wzrostu gospodarczego całej Europy, dlatego już dziś warto w nią inwestować" - powiedział wiceminister Bogdan po podpisaniu porozumienia.
O przyznanie Polsce statusu kraju partnerskiego targów CeBIT zabiegał wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który na początku marca odwiedził tegoroczną edycję targów.
Według WPHiI ekspozycja polskiej branży ICT na przyszłorocznych targach podzielona zostanie na cztery duże obszary tematyczne: CeBIT pro, gov, life i lab. W części CeBIT pro zaprezentowane zostaną wydajne i bezpieczne rozwiązania dla przedsiębiorstw, zaś w ramach CeBIT gov - produkty i usługi dla sektora publicznego oraz służby zdrowia.
Zadaniem CeBIT life jest zademonstrowanie produktów w działaniu i przybliżenie nowych modeli biznesowych. Z kolei CeBIT lab to platforma prezentacji przełomowych innowacji i trendów. Targi CeBIT będą także okazją do zapoznania się z dynamicznie rozwijającym się polskim sektorem gier komputerowych.
Według WPHiI wartość polskiego rynku ICT szacowana jest na 2. mld euro, przy bardzo wysokiej, nawet 12-procentowej prognozie wzrostu. "O atrakcyjności niemieckiego rynku ICT dla firm polskich świadczy wycena jego wartości na 150 mld euro" - podkreśla WPHiI w komunikacie.