Eksperci IBM wskazali rozwiązania dla rozwoju Katowic

Eksperci IBM wskazali rozwiązania dla rozwoju Katowic

Eksperci IBM wskazali rozwiązania dla rozwoju Katowic
Źródło zdjęć: © IBM
26.07.2010 10:41, aktualizacja: 26.07.2010 10:57

Opracowanie m.in. planu rozwoju gospodarczego i zintegrowanego planu transportu, uatrakcyjnienie oferty inwestycyjnej, wzmocnienie zaufania mieszkańców i skoordynowanie usług dla mieszkańców - zalecają władzom Katowic i metropolii "Silesia" eksperci koncernu IBM

To część efektów drugiego etapu pracy specjalistów IBM w Katowicach i regionie, przedstawionych podczas czwartkowej - wspólnej z władzami miasta - konferencji prasowej. Jak sygnalizował prezydent Katowic Piotr Uszok, większość wniosków ekspertów miasto będzie chciało zrealizować.

Eksperci światowego koncernu przez trzy ostatnie tygodnie analizowali różne dziedziny życia miasta i regionu, opierając się m.in. na rozmowach z przedstawicielami samorządu, służb i instytucji, biznesu, nauki, kultury i młodzieży. Relacjonowali, że chcąc dokładnie poznać problemy Katowic i otaczającej je aglomeracji, m.in. nawiązali ponad 10. różnych kontaktów, korzystali też np. z komunikacji publicznej.

Jak wyjaśniał w czwartek szef drugiego zespołu IBM Mickey Iqbal, pierwszy zespół, który odwiedził Katowice i region w maju, skoncentrował się na identyfikacji szans. Teraz przyszła kolej na wypracowanie rozwiązań dotyczących trzech głównych dziedzin ukrytych pod hasłami: miasto biznesu i kultury, dobre planowanie miasta oraz miasto innowacji cyfrowej.

Według specjalistów IBM, dążąc do miana miasta biznesu i kultury, Katowice i aglomeracja powinny stworzyć plan rozwoju gospodarczego, poprawić swój marketing, wzmocnić zaufanie mieszkańców, jasno określić swoją markę i lepiej dostosować ofertę do potrzeb inwestorów, wskazując m.in. na istniejącą infrastrukturę biznesową, zalety zasobów ludzkich i zaplecza kulturalnego.

Wśród problemów związanych z planowaniem miasta, zespół wskazał m.in. na brak zintegrowanego systemu transportu, ujmującego komunikację nie tylko w ramach Katowic, ale całej aglomeracji, brak inteligentnego systemu zarządzania ruchem, a także nieskoordynowanie świadczonych przez miasto usług. Prócz tego można poprawić funkcjonalność działającego już systemu kryzysowego, rozszerzając go o kolejne funkcje.

Z kolei realizując innowacje wykorzystujące nowoczesne technologie, Katowice i metropolia powinny zacząć od poprawy wymiany informacji między urzędami publicznymi a otoczeniem, zintegrować obieg informacji między wieloma komórkami i jednostkami samorządu, a także rozważyć utworzenie rady zaawansowanych technologii i wykorzystanie narzędzi dla tworzenia cyfrowych społeczności.

Jak zapowiedział Mickey Iqbal, członkowie zespołu będą wkrótce rozmawiać z szefostwem polskiego oddziału koncernu, by "zagwarantować efektywny transfer wiedzy i pomóc w dostępie do przyszłego wsparcia ze strony IBM". Prezydent Katowic, pytany czy miasto będzie w stanie sprostać finansowo i organizacyjnie ofercie produktów koncernu w dziedzinach wskazanych przez ekspertów, odparł, że nie chce koncentrować się na produktach, a na dalszych krokach samorządu.

"Wnioski, które płyną z oceny ekspertów, na pewno w znacznej mierze będą wdrażane i myślę, że miasto finansowo sobie z tym poradzi" - wskazał Uszok. Wyjaśnił, że np. odnośnie postulowanych przez zespół działań marketingowych, w poniedziałek ogłoszone zostało "zamówienie publiczne na zaplanowanie i realizację wizerunkowej kampanii promocyjnej Katowic, wzmacniającej atrakcyjność inwestycyjną miasta poza granicami kraju".

Jak zapowiedział prezydent Katowic, kolejną sprawą będzie przygotowanie strategii promocji gospodarczej, na którą "na pewno też będą środki". Za konieczność uznał stworzenie inteligentnego systemu zarządzania ruchem - przynajmniej w granicach objętych terenem zbliżającej się przebudowy centrum miasta. Wcześniej jednak powstać musi tu stosowny masterplan, którego przygotowanie może zająć do roku.

Jego zdaniem, potrzebę wdrożenia "inteligentniejszego systemu bezpieczeństwa publicznego" można zrealizować poprzez powiększenie obszaru obecnie działającego systemu zarządzania kryzysowego i dodanie mu nowych funkcjonalności. "Tu akurat wola jest, ale wykonanie może być troszeczkę później" - zaznaczył Uszok.

Odnosząc się do wytycznych dotyczących cyfrowych innowacji, prezydent Katowic zgodził się z diagnozą ekspertów, że "komunikacja ze społeczeństwem nie jest najlepsza", wskazując, że prowadzone będą prace nad wdrożeniem systemu komunikacji masowej, "między innymi po to, aby otrzymywać bardziej obiektywne informacje".

Katowice to pierwsze polskie miasto objęte inicjatywą Smarter Cities (Inteligentne Miasta), w ramach której eksperci IBM analizują życie w wybranych miastach i podsuwają władzom nowatorskie rozwiązania. Na świecie projekt wdrożono m.in. w Sao Paulo w Brazylii, Masdar w Abu Dabi i Ho Chi Minh w Wietnamie. Praca ekspertów koncernu zwykle kończy się wskazaniem konkretnych projektów, poprawiających komfort życia.

Efektem zakończonego właśnie etapu pracy specjalistów IBM, którzy do Katowic przyjechali ze Stanów Zjednoczonych i Singapuru, było opracowanie założeń planu wykonawczego dla zaakceptowanych przez miasto wniosków z wizyty pierwszej grupy ekspertów. Ostatnia grupa - według wcześniejszych informacji - być może będzie pracować w Katowicach jesienią.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)