Eclipse Ganymede - kolejny zaćmiony księżyc Jowisza

Eclipse Ganymede - kolejny zaćmiony księżyc Jowisza

Eclipse Ganymede - kolejny zaćmiony księżyc Jowisza
Źródło zdjęć: © IDG
01.07.2008 14:30, aktualizacja: 01.07.2008 16:17

Minął rok czasu od ukazania się Eclipse Europa - zbioru projektów opartych na platformie Eclipse 3.3 - i fundacja zaprezentowała kolejną, jeszcze bogatszą wersję swojej platformy. Tym razem liczba różnych projektów, które znalazły miejsce w nowej odsłonie sięgnęła dwudziestu trzech. Callisto ( wersja 3.2 ) zawierał ich dziesięć, Europa ( 3.3 ) posiadała ich dwadzieścia jeden, a najnowsza - Gaymede - ma ich już dwadzieścia trzy! Trzon pakietu to elementy znane już z zeszłorocznej Europy, jednak pojawiły się także całkowite nowości, jak na przykład narzędzia do tworzenia aplikacji z wykorzystaniem technologii Ajax, czy też do pracy w większych zespołach programistów. Kolejna wersja i... znów porzeczka przesunięta trochę do góry. Trzeba przyznać, że darmowe narzędzia programistyczne nie ustępują już obecnie komercyjnym rozwiązaniom, ale też bardzo często mocno je przewyższają i wytyczają nowe kierunki rozwoju. Przyjrzyjmy się pokrótce, co nowego przynosi wschodzący Ganymede.

Nazwa projektu, tak jak poprzednio, wywodzi się od kolejnego z tak zwanych galileuszowych księżyców Jowisza ( więcej na stronach Wikipedii.) Wszystkie projekty bazują oczywiście na platformie Eclipse w wersji 3.4, która jest jednocześnie jednym ze składników _ Ganymede Simultaneous Release _. Oprócz niej samej w skład zestawu wchodzą jeszcze dwadzieścia dwa inne narzędzia. Są to bądź nowsze wersje znanych już wcześniej pakietów, jak choćby Web Tools Platform, Data Tools Platform, czy Mylyn, jak również całkowite nowości, jak na przykład Rich Ajax Platform, czy Subversive. Tak, jak w przypadku ostatniej _ Europy _, czy wcześniejszego _ Callisto _, jednoczesne pojawienie się finalnych wersji narzędzi podyktowane jest koniecznością zapewnienia jak największej kompatybilności pomiędzy różnymi składnikami platformy i chęcią oddania w ręce deweloperów maksymalnie spójnego, wydajnego i pozbawionego błędów środowiska do tworzenia nowoczesnych
aplikacji. Użytkownicy oczywiście nie są zmuszeni do instalowania wszystkich składników _ Ganymede _, mogą wybrać tylko te, które są im niezbędne do pracy.

Przyjrzyjmy się pokrótce głównym elementom składającym się na kolejny księżyc Jowisza.

Eclipse Project

Platforma Eclipse 3.4 niesie ze sobą sporą liczbę drobnych usprawnień i kosmetycznych poprawek, ale także trochę nowości - mniejszych, większych, merytorycznych, ale również typowo kosmetycznych. Już wersja sprzed roku radziła sobie z Vistą, teraz przyszła kolej na systemy 64-bitowe. Eclipse posiada wsparcie dla platform Windows x86_64/AMD6. oraz IA64. Należy jednak pamiętać, że oprócz odpowiedniego systemu operacyjnego, użytkownik powinien mieć również zainstalowaną 64-bitową wersję maszyny wirtualnej Javy. Wsparcie dla systemów 64-bitowych możliwe jest to dzięki temu, że dostępna jest przygotowana specjalnie dla nich biblioteka komponentów SWT.

Obraz
© Nowa funkcja refaktoringu w plikach zasobów (fot. IDG)

Przeprojektowano system aktualizacji platformy, dzięki czemu użytkownik nie jest już zmuszany do wcześniejszego wyszukania i instalowania wszystkich zależności - środowisko wyszuka i zainstaluje wszystko samo. Możliwe jest również filtrowanie zawartości okna z dodatkami i uaktualnieniami. Dodano nowy widok _ Markers _, który grupuje w sobie nie tylko błędy i ostrzeżenia, ale także zakładki, zadania i inne tagi w kodzie. Wśród nowych opcji refaktoringu pojawiły się funkcje przenoszenia, kasowania i zmiany nazwy zasobów ( pliki "properties" ), które działają analogicznie jak w zwykłym kodzie.

Oprócz tego lepiej zintegrowano środowisko z usługami dostępnymi w systemie operacyjnym Mac OS X, dodano prosty instalator ( dostępny tutaj ), który umożliwia automatyczne pobranie pakietu i instalację z dodatkowymi opcjami. Znacznie usprawniono pracę zespołową i obsługę repozytoriów CVS, wbudowano wiele poprawek i usprawnień w sam edytor kodu. Więcej na temat zmian w samej platformie Eclipse 3.4 dowiedzieć się można z witryny - [ producenta/a>. Narzędzia dla programistów Javy ( JDT ) również zyskały sporo nowości. Pojawiła się bardzo przydatna funkcja w edytorze, tzw. _ breadcrumbs _, która może znakomicie ułatwić nawigację w projekcie. Dodano nowe "szybkie poprawki" ( ang. quick fixes ), zmodyfikowano system podpowiedzi, dodając między innymi możliwość nawigacji po oglądanych tematach, dodano kilka nowych asyst, jak na przykład szybkie generowanie "getterów" i "setterów" dla pól, zamianę złożonych łańcuchów znaków na "StringBuilder", czy "MessageFormat".
Oprócz tego programiści, dzięki nowym funkcjom, mogą łatwo zobaczyć podstawienia i odczyty wartości pól, otrzymają dużo więcej informacji na temat problemów, elementów klas, czy informacji debuggera po wskazaniu kursorem interesującego elementu. Dodano także kilka nowych funkcji refaktoringu oraz oczyszczania kodu, a kompilator wyposażono w możliwość generowania klas kompatybilnych z konfiguracją dla urządzeń mobilnych CLDC 1.1 ( Connected Limited Device Configuration ).

Obraz
© Nowa funkcja edytora - "breadcrumbs" (fot. IDG)

Więcej informacji na temat zmian i nowości w JDT znaleźć można na witrynie - ]( http://download.eclipse.org/eclipse/downloads/drops/r-3.4-200806172000/whatsnew3.4/eclipse-news-part1.html )fundacji Eclipse, natomiast o kolejnych zmianach w API platformy, czy nowościach w bibliotece komponentów SWT
można przeczytać tutaj.

Eclipse Web Tools Platform Project

Platforma WTP zapewnia wsparcie dla budowania usług i aplikacji webowych, może być jednak równie dobrze użyta jako fundament do budowania bardziej zaawansowanych rozwiązań. W skład platformy WTP wchodzi osiem subprojektów: _ Common Tools _, tworzące wspólną infrastrukturę aplikacji i usług webowych, _ Dali JPA Tools _, pozwalające w łatwy sposób korzystać z komponentów biznesowych EJB3 oraz specyfikacji Java Persistence API. Oprócz tego mamy jeszcze projekty: _ Java EE and EJB Tools _, służący do tworzenia rozwiązań opartych na Java Enterprise Edition, _ JavaServer Faces Tools _, moduł do budowania aplikacji webowych przy pomocy technologii JavaServer Faces, _ Server Tools _ z wieloma usprawnieniami i wbudowanym wsparciem dla nowych serwerów aplikacji, _ Web Services and WSDL Tools _ służący do budowania usług sieciowych, _ Source Editing _, czyli proste narzędzia wspomagające pisanie kodu oraz _ Incubator _, w którym znalazły się inne podprojekty, które ze względu na niewystarczający stopień ukończenia nie
mogły się znaleźć w finalnej wersji.

Wszystkie z modułów tworzących razem WTP zyskały sporo poprawek i nowych funkcji. I tak na przykład edytory kodu zyskały między innymi bardzo mocne wsparcie dl XML-a, Dali JPA Tools wyposażono w nowe, lepsze kreatory i przeglądanie zawartości w bocznym panelu "Project Explorera". Więcej o nowościach wprowadzonych w WTP 3.0 dowiedzieć się można z witryny - producenta.

Teraz krótko o pozostałych, ważniejszych i ciekawszych komponentach w porządku alfabetycznym. Buckminster Component Assembly

Jest to zbiór frameworków i narzędzi służących do automatyzacji procesów budowania, składania i deploymentu ( BA&D ) aplikacji w złożonych i rozproszonych środowiskach. Buckminster pozwala na dokładne zdefiniowanie i rozdzielenie etapów produkcji oprogramowania na testowanie jednostkowe, testy integracyjne, deployment itd. oraz automatyzację tych procesów. Buckminster pozwala na użycie istniejącej już infrastruktury, narzędzi do budowania i kontroli źródeł, a w tym między innymi z Maven, ANT, CVS, SVN, czy PDE.

Na początku tego roku projekt wyszedł z fazy inkubacji i zajął normalne miejsce pośród innych narzędzi Eclipse. Krótkie wprowadzenie, opis modelu i przykłady użycia można obejrzeć w specjalnej prezentacji na stronach - Eclipse .

Business Intelligence and Reporting Tools ( BIRT )

W skład pakietu Ganymede weszła także nowa wersja projektu BIRT - systemu BI służącego do raportowania w aplikacjach webowych. Składa się z dwóch głównych komponentów: modułu uruchomieniowego, który jest zwykle instalowany na serwerze aplikacji oraz kreatora służącego do projektowania raportów i wykresów.

Obraz
© Możliwość debuggowania wykonywania raportów (fot. IDG)

Wśród nowości, które znajdziemy w nowej wersji narzędzia znajdziemy między innymi usprawnienia i rozszerzenia modułu do tworzenia wykresów, wbudowany debugger pozwalający śledzić wykonywanie raportów, poprawiony edytor JavaScript, lepsze wsparcie dla zewnętrznych arkuszy styli, możliwość dzielenia raportu na strony nie tylko w pionie, ale także poziomo. O tych i innych nowościach w projekcie BIRT można dowiedzieć się więcej z witryny - producenta.

Rich Ajax Platform ( RAP )

Ten pakiet jest całkowitą nowością, a przeznaczony jest, jak sugeruje nazwa, do budowania aplikacji webowych wykorzystujących technologię Ajax - lecz, co ciekawe, przy użyciu języka Java, modelu Eclipse, pluginów oraz specjalnego zestawu komponentów webowych, które posiadają API analogiczne, jak komponenty SWT. Więcej na temat tego projektu można się dowiedzieć z oficjalnej witryny - http://www.eclipse.org/rap/about.php, lub z ciekawego artykułu - http://www.infoq.com/news/2008/06/eclipse-ganymede-rap w serwisie InfoQ. Subversive - SVN Team Provider

Projekt ten ma na celu integrację platformy z systemem kontroli wersji SVN. Subversive ma na celu umożliwienie pracy z nowoczesnym następcą, lekko już przestarzałego CVS. Dzięki niemu praca z repozytoriami SVN staje się łatwa, lekka i przyjemna, a na dodatek bardzo podobna do wcześniejszej obsługi CVS.

Obraz
© Subversive - integracja platformy z systemem kontroli wersji SVN (fot. IDG)

Użytkownicy nie powinni mieć żadnych problemów z obsługą nowej funkcjonalności. Główne funkcje Subversive to: przeglądanie zdalnych repozytoriów, pobieranie i współdzielenie projektów, synchronizacja zmian. W łatwy sposób można także cofać zmiany, dołączać je do lokalnego projektu, a także przeglądać historię zmian. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w oficjalnej witrynie.

W skład pakietu Ganymede wchodzą także inne projekty, takie jak: C/C++ Development Tooling ( CDT ), Data Tools Platform ( DTP ), Device Debugging, Dynamic Languages Toolkit, Eclipse Communication Framework Project, Eclipse Model Framework Technology ( EMFT ), Eclipse Modeling Framework ( EMF ), Eclipse Packaging Project, Graphical Editor Framework ( GEF ), Graphical Modeling Framework ( GMF ), Model Development Tools ( MDT ), Model To Text ( M2T ), Model-to-Model Transformation ( M2M ), Mylyn, SOA Tools, Target Management, oraz Test and Performance Tools Platform Project. Nie będziemy ich tutaj opisywać, a zainteresowanych odsyłamy na oficjalną witrynę - http://www.eclipse.org/ganymede Ganymede.

Kompletny zestaw projektów wchodzących w skład _ Eclipse Ganymede _ znaleźć można na stronach - http://www.eclipse.org/ganymede/learn.php fundacji Eclipse. Tam też można uzyskać bardziej szczegółowe informacje na ich temat. Użytkownicy zainteresowani przetestowaniem najnowszej wersji "zaćmienia" mogą ją pobrać ze stron - http://www.eclipse.org/downloads/ producenta. Dostępne są pakiety dla systemów Windows, MacOS X, Linux 32-bit oraz Linux 64-bit. Oprócz tego przygotowane są paczki tematyczne, z czego cztery podstawowe to: "Eclipse IDE for Java EE Developers" - dla projektantów aplikacji biznesowych, "Eclipse Classic 3.4" - przeznaczona dla programistów, którzy rozwijają różne rozszerzenia platformy, "Eclipse IDE for Java Developers" - dla programistów Javy w wersji standardowej, "Eclipse IDE for C/C++ Developers" - jak sama nazwa wskazuje.

Oprócz tego polecamy lekturę artykułu "NetBeans 6.1 - szybko, łatwo i przyjemnie - http://www.idg.pl/news/150159.html" opisującego najnowszą wersję najgroźniejszego konkurenta platformy Eclipse - NetBeans.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)