Czy obserwujemy koniec sieci kablowych?

Czy obserwujemy koniec sieci kablowych?

Czy obserwujemy koniec sieci kablowych?
14.09.2009 12:34, aktualizacja: 14.09.2009 12:45

Czy w obliczu rosnącego zapotrzebowania na dostępne pasmo branża kablowa stoi przed jego kryzysem? To pytanie było tematem przewodnim tegorocznej 8. Konferencji Technik Szerokopasmowych, która wpisała się w kalendarz imprez środowiska kablowego jako jedno z ważniejszych w Polsce wydarzeń branżowych, urastającego już dzisiaj do rangi poważnego europejskiego forum wymiany myśli technicznej

W czasach rozwijającej się techniki i powstających nowych możliwości komunikacji dostęp do Internetu, kanałów telewizyjnych oraz telefonii stał się już dla współczesnego społeczeństwa informacyjnego medium niezbędnym. Dzisiejszy masowy odbiorca coraz chętniej komunikuje się i odbiera treść za pomocą sieci kablowych. Jednocześnie rosną potrzeby konsumentów, którzy wymagają coraz szybszego Internetu, jeszcze lepszej jakości audio i video przekazywanej informacji oraz dostępu do innych zaawansowanych usług.

Czy w obliczu rosnącego zapotrzebowania na dostępne pasmo branża kablowa stoi przed jego kryzysem? To pytanie było tematem przewodnim tegorocznej 8. Konferencji Technik Szerokopasmowych, która wpisała się w kalendarz imprez środowiska kablowego jako jedno z ważniejszych w Polsce wydarzeń branżowych, urastającego już dzisiaj do rangi poważnego europejskiego forum wymiany myśli technicznej.

W tym roku firma VECTOR zorganizowała Konferencję Technik Szerokopasmowych już po raz ósmy. W dniach 3-4 września w Hotelu Nadmorskim w Gdyni spotkało się około 20. przedstawicieli sektora kablowego z Polski i zagranicy. Popularność wrześniowego zjazdu branży wynika nie tylko z ogólnej potrzeby współpracy i dzielenia się doświadczeniem, ale przede wszystkim z zapotrzebowania na tematy aktualne i jednocześnie atrakcyjne. W tym roku prezentacje i debaty odbyły się pod hasłem "Kabel w okresie kryzysu… dostępnego pasma".

Obraz
© (fot. Vector)

Czy branży kablowej grozi kryzys dostępnego pasma? Jakich rozwiązań będą szukać producenci sprzętu dla multimediów i operatorzy kablowi w obliczu tego problemu? Na te pytania próbowali wspólnie odpowiedzieć uczestnicy i prelegenci 8. Konferencji Technik Szerokopasmowych.

Konferencję rozpoczął panel dyskusyjny projektu ReDeSign, który poprowadził Maciej Muzalewski Dyrektor Rozwoju Rynku HFC z firmy VECTOR. W dyskusji tej wzięli udział: Bart Brusse, Project Manager projektu ReDeSign i Contest Consultancy, Rui Castro z Zon TV Cabo, Jerzy Straszewski, Prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, Dirk Jaeger z Technische Universität Braunschweig), Otto Baijer z firmy TNO ICT.

W ramach panelu Jerzy Straszewski, Prezes PIKE przedstawił obecną sytuację rynku kablowego w Polsce: "W ciągu ostatnich trzech lat nie nastąpił znaczący wzrost liczby abonentów, ale nie możemy mówić, że rozwój sektora kablowego się zatrzymał. Rozwój ten przejawia się w usługach oferowanych abonentom przez operatorów kablowych, którzy, w porównaniu z operatorami telekomunikacyjnymi i platformami satelitarnymi, mają inne możliwości, pozwalające świadczyć im usługi potrójne, a nawet poczwórne".

Rozwój branży kablowej, jak pokazała prezentacja Jerzego Straszewskiego oraz wykłady poprowadzone przez członków panelu ReDeSign, jest wyraźnie widoczny. Pojawiają się na nim nowe możliwości i standardy, wśród których uczestnicy dyskusji szukali najskuteczniejszych rozwiązań optymalizacji sieci kablowej w celu przedłużenia czasu jej życia. Paneliści zastanawiali się także, w jakim kierunku dzisiejsze sieci kablowe będą migrować docelowo, żeby spełniać wymagania odnośnie pojawiającego się zapotrzebowania na nowe usługi. W ramach rozmowy zostały szczegółowo omówione m.in. rozwiązanie DVB-C2 oraz standard DOCSIS 3.0. które są przyszłością rozwoju sieci kablowych.

Temat DOCSIS 3.0 często powracał w prezentacjach prelegentów oraz rozmowach uczestników Konferencji. Wykład "DOCSIS 3.0 - znaczenie dla operatora i wnioski praktyczne z wdrożeń systemów", którą wygłosił Craig Coogan, Manager, Strategic Systems Engineering, w firmie Arris Interactive, podkreślił zalety wdrożenia rozwiązania, m.in. obniżenie kosztów instalacji i eksploatacji sieci oraz wyższe prędkości downstream i upstream przesyłu wielu usług, takich jak chociażby IPTV.

Standard DOCSIS 3.0. został także szczegółowo omówiony przez Przemysława Sadło, Kierownika Zespołu Projektowego w firmie VECTOR w prezentacji, dotyczącej przyszłości terminali abonenckich.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja "Sieci FttH realizowane w technologii PON (Pasywna Sieć Optyczna)", którą poprowadził Marcin Ułasik, Product Manager z firmy VECTOR. Temat pasywnych sieci optycznych, omawianych w wykładzie, przejawiał się wiele razy w rozmowach uczestników.

O nowych pomysłach, jak rozbudować sieć, jak pokierować migracją z tego, co obecnie mamy w kierunku Fiber Deep oraz o nowych narzędziach wspomagających zarządzanie sieciami HFC opowiadał Marcin Sarnowski, Starszy Konsultant Wsparcia Sprzedaży w VECTOR w prezentacji "Nowoczesne rozwiązania z zakresu infrastruktury sieci HFC". Marcin Sarnowski zaprezentował nowe rozwiązania systemowe, które ułatwiają regulację sieci. W ramach tego tematu prelegent szczegółowo omówił najnowsze rozwiązanie firmy VECTOR - system automatycznej regulacji ANA System.

Podczas Konferencji Wojciech Eliasz, Starszy Inżynier Systemowy w VECTOR przedstawił problemy, wynikające z zasilania sieci HFC o rozbudowanej części optycznej i z coraz zarazem krótszymi odcinkami koncentrycznymi oraz nowe rozwiązania i standardy, stosowane do zasilania tych sieci.

W ramach prowadzonych wykładów i sesji Timo Klos z Arbor Networks omówił metody zarządzania bezpieczeństwem usług przesyłu danych i transmisji w sieci globalnej.

Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji "Standard CI Plus czyli VoD bez STB", którą poprowadził Edward Allfrey, Business Development Director z Tandberg Television. Prelegent przedstawił nową technologię CI Plus –. w jaki sposób będzie można wykorzystać to rozwiązanie do kolejnej fazy budowy usług w sieciach telewizji kablowej czyli do usług video na żądanie oraz jak ten standard zastosować w systemach telewizji cyfrowej.

Tematy wokół cyfryzacji cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników Konferencji, którzy licznie wzięli udział w dwóch prezentacjach Jacka Gwizdaka, Starszego Inżyniera Systemowego w VECTOR, poświeconych temu zagadnieniu. Prezentacja "Usługi interaktywne w systemach telewizji cyfrowej" dotyczyła kwestii interaktywności - w tym temacie nie ma standaryzacji, w związku z tym kierunek ten otwiera przed operatorami dodatkowe możliwości. Prezentacja przedstawiła ciekawy sposób, jak z dzisiejszego broadcast TV przejść do interactive TV. Wykład "Konwersja sygnału telewizji cyfrowej do postaci analogowej" był natomiast próbą odpowiedzi na pytanie: czy jest sens tworzyć stacje analogowe i jeśli tak, to czy jest sens zasilać je analogowo?

Dwa dni 8. Konferencji Technik Szerokopasmowych stały się platformą do dyskusji na temat kierunków, w których będzie rozwijać się sektor multimediów.

Marcin Hałat, Kierownik Serwisu CATV w firmie Bielsat wypowiada się: "Myślę, że cyfryzacja, która jeszcze ciągle jest w zalążku, oraz interaktywność to kierunki, w których będzie podążać branża." Tadeusz Marczewski, Prezes firmy Astral Media sądzi, że na rynku kablowym nieuniknionym procesem będzie konsolidacja: "Mali operatorzy nie będą mogli nadążyć za przychodzącą nową technologią. Poza tym koszty wprowadzania nowych rozwiązań są znacznie większe dla małego operatora niż dla dużego. Dzięki konsolidacji koszty te racjonalnie przełożą się na biznes".

Uczestnicy Konferencji widzą wiele różnych dróg rozwoju rynku kablowego i tym samym są zdania, że w najbliższej przyszłości branży nie grozi kryzys pasma dostępnego. Wraz z rosnącymi wymaganiami rynkowymi jednocześnie pojawia się przed nami coraz więcej nowych możliwości i szans. W odpowiedzi na zwiększającą się konsumpcję informacji przekazywanej za pomocą sieci kablowych z pewnością wspólnie wypracujemy najskuteczniejszy kierunek rozwoju sektora multimediów, który pozwoli nam stale poszerzać pasmo bez widma jego kryzysu.

Ciąg dalszy tej dyskusji usłyszymy w przyszłym roku podczas kolejnej 9. Konferencji Technik Szerokopasmowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)