EXATEL zbuduje SDNcore. "To klucz do łączności 5G"

EXATEL zbuduje SDNcore. "To klucz do łączności 5G"

EXATEL zbuduje SDNcore. "To klucz do łączności 5G"
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando
13.11.2019 15:54

EXATEL zbuduję wysokowydajną i skalowalną programowalną platforma agregująca ruch sieciowy o nazwie SDNcore. Firma ma podjąć się zarówno stworzenia projektu jak i budowy nowego rozwiązania sieciowego.

Do ogłoszonego przez NCBiR programu „Ścieżka dla Mazowsza” zgłoszono 211 projektów. Wśród 56 inicjatyw rekomendowanych do dofinansowania znalazł się równie SDNcore EXATEL. Uzyskał 22 punkty na 25 możliwe. W efekcie polski operator telekomunikacyjny w ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy zaprojektuje i zbuduje autorskie urządzenie sieciowe przeznaczone do sieci agregacyjnej i szkieletowej. Wartość całego projektu wynosi 22,8 mln złotych, z czego 14 mln pochodzić będzie z dofinansowania NCBiR.

Przewagą firmy technologicznej są bardziej zaawansowane, tańsze, lepsze i bezpieczniejsze rozwiązania, które może zaoferować klientom. Prowadzone przez nas projekty badawczo-rozwojowe stanowią rozwiązanie konkretnego wyzwania biznesowego. W tym wypadku jest to stale rosnąca liczba użytkowników sieci, która wg raportu Global Digital, w 2019 roku wzrosła o ponad 9% do roku poprzedniego i sięgnęła 4,39 miliarda. Trend ten się utrzymuje. EXATEL jako krajowy operator B2B oraz ważny gracz na rynku tranzytu międzynarodowego musi zapewnić swoim klientom coraz większą pojemność i przepustowość. Są to rozwiązania polskie zwiększające naszą cybersuwerenność. Dlatego też zdecydowaliśmy się na budowę SDNcore. Kompletujemy w ten sposób ekosystem rozwiązań SDN w naszej sieci – powiedział Rafał Magryś, wiceprezes zarządu EXATEL.

Czym właściwie jest SDNcore?

To urządzenie stworzone z myślą o operatorach sieci telekomunikacyjnych. Będzie zbudowane zgodnie z filozofią SDN (z ang. Software Defined Networking – sieć definiowana programowo). Urządzenie to będzie funkcjonowało w kluczowych punktach sieci transportowej, czyli w warstwach agregacyjnej oraz szkieletowej. Będzie mogło współpracować z innymi tego typu rozwiązaniami, takimi jak budowany przez EXATEL SDNbox.

SDNcore tworzymy przede wszystkim, aby szybciej i efektywniej zarządzać siecią transportową i usługami, które na niej świadczymy. Urządzenie SDNcore umożliwi także realizowanie usług telekomunikacyjnych klientom wymagającym dużych przepływności (nawet 100Gb/s). W dłuższej perspektywie umożliwią one nam zastąpienie urządzeń konwencjonalnych na te oparte o technologię SDN. To – w połączeniu z urządzeniami SDNbox – otwiera nam drogę do budowy jednorodnej sieci, której rozwojem będziemy mogli w pełni zarządzać. A to przełoży się na zwiększenie efektywności realizacji naszych usług - powiedział Michał Szczęsny, dyrektor Biura Architektury i Planowania Sieci EXATEL.

Rozwiązania wykorzystane w SDNcore dadzą szerokie możliwości zarządzania urządzeniami i siecią samą w sobie. W praktyce oznacza to szybką i prostą w realizacji aktualizację zabezpieczeń, wdrożenie nowych protokołów oraz innowacyjnych usług, które będą dostosowane do zmieniających się potrzeb klientów.

Najbezpieczniejsza polska sieć to nie tylko hasło. To konkretne działania, które za nim idą. W ramach tworzonych przez nas innowacji nadzorujemy cały proces produkcji hardware oraz – jako autorzy kodu źródłowego – samo oprogramowanie. To przekłada się na bezpieczeństwo naszych klientów. Szczególnie tych z sektora bankowego, energetycznego, publicznego oraz działających w ramach tzw. infrastruktury krytycznej – dodaje Patryk Biskupski, p.o. dyrektora Biura Zarządzania projektami EXATEL.

SDNcore to klucz do łączności 5G

Mówiąc o SDNcore nie można pominąć jego roli w nadchodzącej rewolucji 5G. Tego typu rozwiązania przesądzą, czy łączność bezprzewodowa piątej generacji szybko pojawi się w codziennym użytku.

5G to nie tylko większe przepustowości transmisji danych na naszych mobilnych urządzeniach. To przede wszystkim wsparcie dla milionów urządzeń na małych przestrzeniach, ekstremalna niezawodność oraz niskie opóźnienia w komunikacji terminal-sieć. Jeśli chcemy to osiągnąć, musimy znacząco zmodernizować obecnie wykorzystywane technologie. Konieczne są rozwiązania wykorzystujące SDN, NFV (ang. Network Functions Virtualisation, wirtualizacja funkcji sieci) czy automatyzacje procesów zarządzania (tzw. orkiestracja). Odpowiedzią są właśnie urządzenia takie jak SDNcore. Co ważne, to rozwiązanie umożliwi również wsparcie dla network slicing – kluczowy element wdrożenia operatora hurtowego i wspólnej sieci #Polskie5G – podkreśla Michał Szczęsny.

SDNcore to nie jedyny projekt badawczo-rozwojowy EXATEL

W ramach europejsko-japońskiego konsorcjum RAPID5G w lipcu 2017 roku przeprowadziliśmy pierwsze w Europie testy technologii 5G w przestrzeni publicznej. Ten sukces zaowocował powstaniem oddzielnego zespołu badawczo-rozwojowego w strukturach firmy. Dziś w jego skład wchodzą naukowcy, programiści, architekci, analitycy, inżynierowie sieci oraz osoby na co dzień zarządzające projektami. Dzięki ich pracy na początku listopada br. zakończyliśmy 18-miesięczne prace nad autorskim rozwiązaniem chroniącym przed atakami wolumetrycznymi - TAMA. W efekcie powstał polski anty-DDoS klasy operatorskiej, którego komercjalizacja przewidziana jest na grudzień tego roku.

Rok temu tj. 28 sierpnia 2018 roku podpisaliśmy także umowę na budowę programowalnego urządzenia brzegowego - SDNbox. W przeciwieństwie do SDNcore to rozwiązanie przeznaczone jest do obsługi komunikacji pomiędzy siecią operatorską a infrastrukturą klienta (jego biurem, sklepem, zakładem produkcyjnym). W zależności od wgranego do SDNbox oprogramowania, będzie ono mogło pełnić diametralnie różne funkcje – router, przełącznik, moc obliczeniowa na brzegu sieci czy element ochrony przed cyberzagrożeniami. Całość zakończy się w 2021 roku.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)