Microsoft zatopił centrum bazodanowe. Pomysł okazał się sukcesem

Microsoft zatopił centrum bazodanowe. Pomysł okazał się sukcesem

Podwodne centrum bazodanowe od Microsoft
Podwodne centrum bazodanowe od Microsoft
Źródło zdjęć: © YouTube.com
Karolina Modzelewska
16.09.2020 07:50

Microsoft właśnie zakończył nietypowy eksperyment, który polegał na zatopieniu centrum bazodanowego u wybrzeża Orkadów, archipelagu na północ od wybrzeży Szkocji. Po dwóch latach centrum zostało wydobyte, a eksperci sprawdzili jego wydajność oraz zużycie energii.

Eksperyment przeprowadzony przez Microsoft przyniósł bardzo dobre rezultaty. Okazało się, że w centrum bazodanowym, które było stalowym cylindrem z zamontowanymi w nim serwerami, awarie zdarzają się znacznie rzadziej niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań, umieszczanych na lądzie.

Podwodne centrum bazodanowe

Microsoft rozpoczął "Project Natick" w maju 2018 roku Po upływie dwóch lat zaledwie 8 z 855 znajdujących się pod wodą serwerów popsuło się. Jak zaznacza Ben Cutler, kierownik projektu w grupie badawczej ds. projektów specjalnych firmy Microsoft, która kieruje projektem Natick, liczba awarii była 8-krotnie mniejsza niż w standardowym centrum na lądzie. Co jest przyczyną tak dobrych wyników?

- Myślimy, że chodzi tutaj o atmosferę z azotu, która zmniejsza korozję i jest chłodna oraz o to, że nie ma tam grzebiących w sprzęcie ludzi – zaznaczył Cutler.

Podwodne centrum danych Northern Isles zostało wyprodukowane przez Naval Group i jej spółkę zależną Naval Energies, ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego i odnawialnej energii morskiej. Green Marine, firma z Orkney, wspierała Naval Group i Microsoft we wdrażaniu, utrzymaniu, monitorowaniu i wydobyciu centrum danych.

Wnioski z eksperymentu pomogą firmie Microsoft zwiększyć wydajność przechowywania danych, będą również stanowić podstawę tworzenia zrównoważonego rozwoju centrów danych i wzbogacania oferty usługowej.

- Możesz mieć centrum bazodanowe w bezpieczniejszym miejscu bez potrzeby inwestowania w całą infrastrukturę czy budynki. To rozwiązanie elastyczne i tanie – zaznaczył David Ross, jeden z konsultantów projektu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)