CES 2013: Nawigacje turystyczne Garmin Oregon

CES 2013: Nawigacje turystyczne Garmin Oregon

CES 2013: Nawigacje turystyczne Garmin Oregon
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
11.01.2013 10:14, aktualizacja: 11.01.2013 10:54

Garmin zaprezentował na targach CES 2013 nową serię Oregon 600/650

Nowa seria Oregon to rozszerzenie serii Oregon 500. wzbogaconej o nowe i ulepszone funkcje. Bardziej wydajny procesor umożliwia wygodniejsze zarządzenie mapami, a dotykowy ekran umożliwia przybliżanie, oddalanie i obracanie mapy. Dodatkowo, ekran można obsługiwać również w rękawiczkach.

Nowa nawigacja Garmina wyposażona została we wbudowany aparat (8 MP) z funkcją autofocus, zoomem cyfrowym i lampą błyskową/latarką oraz programowalne przyciski, które umożliwiają szybkie wykonywanie zdjęć. Oregon 600/65. wspólracuje ze smartfonem, na którym mamy zainstalowaną bezpłatną aplikacją Garmin BaseCamp - pozwala to na bieżąco dzielić się opisami podróży czy sprawdzać dostępne opisy przygód Garmin Adventures w okolicy. Modele Oregon „t” dostarczane są z fabrycznie zainstalowaną rekreacyjną mapą Europy (szczegółowość na poziomie mapy ze skalą 1:100 000).

Wbudowany kompas, obsługa GPS i GLONASS

Modele z nowej serii Oregon mają wbudowany 3-osiowy kompas elektroniczny z kompensacją nachylenia, który pokazuje kierunek nawet, gdy stoimy w miejscu lub nie trzymamy urządzenia poziomo. Barometryczny wysokościomierz monitoruje zmiany ciśnienia, aby dokładnie określić wysokość, na jakiej się znajdujemy. Dodatkowo nawigacja umożliwia śledzenie zmian ciśnienia na przestrzeni czasu, pomagając przewidzieć zmiany pogody. Dzięki czułemu odbiornikowi GPS z systemem WAAS, obsłudze GLONASS oraz funkcji wstępnego ustalania pozycji HotFix, Oregon szybko i precyzyjnie ustala pozycję i śledzi ją nawet przy dużym zachmurzeniu i w głębokich dolinach. Wykorzystując satelity GLONASS, odbiornik potrzebuje średnio o 2. proc. mniej czasu na ustalenie pozycji niż opierając się tylko na GPS. Dodatkowo, dzięki obsłudze GPS oraz GLONASS odbiornik ma możliwość korzystania z 24 satelitów więcej niż gdyby korzystał tylko z GPS.
Jedną z nowych funkcji Oregona jest całościowy widok trasy ukazujący pełen wykres zmian wysokości na trasie, pozwalający również przybliżyć dowolny fragment szlaku. Opierając się na danych mapowych, nawigacja pokazuje, czego możemy się spodziewać. W zestawie z ważącym 19. gramów Oregonem 650/650t otrzymujemy zestaw akumulatorów NiMH (opcjonalne z modelem 600/600t). Jeden zestaw baterii umożliwia 16 godzin pracy na jednym ładowaniu. Akumulatory ponownie naładują się, gdy tylko urządzenie zostanie podłączone do źródła prądu. Na dłuższej ekspedycji, gdy jedno "życie" baterii nie wystarcza, możemy wymiennie stosować 2 baterie typu AA.

Wbudowany aparat fotograficzny

Robienie zdjęć za pomocą nawigacji umożliwia wbudowany w Oregon 650/650. aparat cyfrowy z matrycą 8 MP i funkcją autofocus. Każde zdjęcie jest geotagowane - zapisywana jest dokładna pozycja, gdzie zostało zrobione. Dołączone do nawigacji Oregon oprogramowanie BaseCamp pozwala przeglądać oraz organizować mapy, punkty docelowe, trasy i ślady naszych wędrówek. Ta bezpłatna aplikacja do planowania podróży umożliwia także tworzenie pełnych opisów przeżytych przygód - Garmin Adventure to nie tylko zapis przebytej trasy, ale również zdjęcia i filmy zrobione po drodze. Wszystko to zamieszczane jest w sieci dla łatwiejszego dzielenia się z przyjaciółmi, rodziną i innymi podróżnikami. BaseCamp wyświetla na ekranie dane topograficzne w dwóch lub trzech wymiarach, w tym izolinie i profile wysokości. Umożliwia również transfer map rastrowych Birds Eye Select.

Dzięki wyposażeniu nawigacji Garmina w moduł Bluetooth mamy możliwość bezprzewodowego przesyłania dużych plików, takich jak zdjęcia, Garmin Adventures czy Custom Maps (mapy własne) pomiędzy urządzeniami z serii Oregon 60. lub wysłać dane do smartfona. Oregon jest również kompatybilny z systemem ANT+, dzięki czemu współpracuje z monitorem pracy serca, czujnikiem kadencji, temperatury czy nadajnikiem Chirp.

Szeroki wybór europejskich map topograficznych TOPO zapewnia poziom szczegółowości, porównywalny z mapami w skali 1:2. 000. Na mapach znajdziemy kontury terenu, profile wysokości, szczyty, drogi rutowalne i szlaki, parki, linie brzegowe, rzeki, jeziora i punkty geograficzne. W nawigacji możemy również opcjonalnie zainstalować mapy City Navigator. Dzięki nim Oregon zaoferuje dokładne mapy ulic, miliony fabrycznie załadowanych punktów POI czy nawigację skręt po skręcie do wybranego celu. Dodatkowo możemy wyposażyć się w zestaw samochodowy Auto Nav z uchwytem z przyssawką i ładowarką samochodową.

Lekki Oregon powinien również sprawdzić się na szlaku rowerowym. Jest kompatybilny z monitorem pracy serca i czujnikiem prędkości/kadencji, a opcjonalny uchwyt na rower ułatwia śledzenie na bieżąco prędkości, dystansu, wysokości i pozycji. Do urządzenia możemy również dodać mapy morskie BlueChart g2 - zawierają one kontury głębokości, znaki nawigacyjne i porty.

Oregon może przechowywać wiele skrzynek geocache, oferuje również wsparcie dla plików GPX z różnych platform do geocachingu, np. OpenCaching.com, skąd można pobrać informacje o skrzynkach bezpośrednio do urządzenia. Nowa nawigacja Garmin przechowuje i wyświetla kluczowe informacje, takie jak pozycja, ukształtowanie terenu, poziom trudności, wskazówki i opisy skrzynek. Umożliwia nawet filtrowanie skrytek i łączy się z nadajnikami Chirp.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)