CES 2010: Pierwszy odtwarzacz Blu-ray 3D będzie pochodził od Samsunga

CES 2010: Pierwszy odtwarzacz Blu-ray 3D będzie pochodził od Samsunga06.01.2010 15:16
CES 2010: Pierwszy odtwarzacz Blu-ray 3D będzie pochodził od Samsunga

Nie zawsze wyróżnienia bywają pożądane – a dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy urządzenie zostaje wymienione jako laureat nagrody na liście, która tak naprawdę miała ukazać się później. Tak się właśnie stało w przypadku przygotowywanego przez Samsunga odtwarzacza BD-C6900.

W publikacji rozpowszechnianej we wtorek jednocześnie z CES Unveiled został on wymieniony jako pierwszy na świecie odtwarzacz Blu-ray zdolny do obsługi filmów w 3. w kategorii urządzeń wideo na liście "Best Of Innovations 2010".

Najbardziej zadziwiające jest to, że wydarzyło się to na dzień przed oficjalną konferencją prasową firmy podczas CES. Informacje o urządzeniu nie są na razie zbyt szczegółowe: autorzy zauważają jedynie, że umożliwia ono uzyskanie najwyższej jakości dźwięku i obrazu, co prawdopodobnie może oznaczać, że BD-C690. będzie się lokował w wyższych segmentach cenowych. Z drugiej jednak strony, biorąc pod uwagę dotychczasową politykę cenową Samsunga, nie powinniśmy się spodziewać modelu za kilka tysięcy euro.

288762981222004883
© (fot. Jupiterimages)

Ponadto tekst zachwala dodatkowe funkcje modelu nazwane Connectivity Features. I faktycznie już teraz sprzedawane odtwarzacze wideo Samsunga są w stanie komunikować się z portalem wideo YouTube i odtwarzać pochodzące stamtąd klipy na telewizorze. Można jednak liczyć na to, że BD-C690. jako klient streamingu w domowej sieci będzie się lepiej sprawdzał w tej roli niż jego poprzednicy. Starsze urządzenia nie mają certyfikatu DLNA, ale korzystają z udziałów SMB – co jednak w praktyce działa czasem dość opornie.

Można się spodziewać, że BD-C690. podczas targów CES nie będzie jedynym odtwarzaczem obsługującym materiały wideo w 3D; prawdopodobnie modele z takimi samymi funkcjami przedstawią też Panasonic i Sony. Jeśli chodzi o Sony, to na targach najbardziej oczekiwana jest tak naprawdę konkretna deklaracja tej firmy w sprawie zapowiadanej aktualizacji pod kątem odtwarzania Blu-ray 3D, jaka miałaby się pojawić dla konsoli do gier PlayStation 3.

Oczekiwane odtwarzacze Blu-ray z obsługą 3D będą najprawdopodobniej co do jednego wyposażone w złącza wideo HDMI w wersji 1.4, za pomocą których mogą wysyłać flagi o materiałach 3D do odpowiednich telewizorów. Jeff Soo H. Park, zajmujący stanowisko Business Development Manager w HDMI Licensing LLC, oświadczył jednak w rozmowie z heise online, że wiele chipów z HDMI 1.3 poszerza się o te funkcję poprzez aktualizacje oprogramowania. W praktyce jednak nikt chyba nie spodziewa się, że producenci pójdą tą drogą w przypadku samodzielnych urządzeń. Zbyt kusząca jest dla ich możliwość powołania do życia dzięki 3D nowej generacji urządzeń. Ale zdaniem Parka taka aktualizacja jest możliwa w przypadku odbiorników sygnału telewizji cyfrowej, które w ten sposób mogłyby zostać dostosowane do przyszłych transmisji w 3D. Jako że te urządzenia są i tak subwencjonowane przez operatorów płatnych kanałów telewizyjnych, providerzy mogą być zainteresowani taką formą taniego rozbudowania funkcji tych odbiorników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)