CES 2010: Pierwszy odtwarzacz Blu‑ray 3D będzie pochodził od Samsunga

CES 2010: Pierwszy odtwarzacz Blu-ray 3D będzie pochodził od Samsunga

06.01.2010 15:16, aktual.: 06.01.2010 16:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie zawsze wyróżnienia bywają pożądane – a dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy urządzenie zostaje wymienione jako laureat nagrody na liście, która tak naprawdę miała ukazać się później. Tak się właśnie stało w przypadku przygotowywanego przez Samsunga odtwarzacza BD-C6900.

W publikacji rozpowszechnianej we wtorek jednocześnie z CES Unveiled został on wymieniony jako pierwszy na świecie odtwarzacz Blu-ray zdolny do obsługi filmów w 3. w kategorii urządzeń wideo na liście "Best Of Innovations 2010".

Najbardziej zadziwiające jest to, że wydarzyło się to na dzień przed oficjalną konferencją prasową firmy podczas CES. Informacje o urządzeniu nie są na razie zbyt szczegółowe: autorzy zauważają jedynie, że umożliwia ono uzyskanie najwyższej jakości dźwięku i obrazu, co prawdopodobnie może oznaczać, że BD-C690. będzie się lokował w wyższych segmentach cenowych. Z drugiej jednak strony, biorąc pod uwagę dotychczasową politykę cenową Samsunga, nie powinniśmy się spodziewać modelu za kilka tysięcy euro.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Ponadto tekst zachwala dodatkowe funkcje modelu nazwane Connectivity Features. I faktycznie już teraz sprzedawane odtwarzacze wideo Samsunga są w stanie komunikować się z portalem wideo YouTube i odtwarzać pochodzące stamtąd klipy na telewizorze. Można jednak liczyć na to, że BD-C690. jako klient streamingu w domowej sieci będzie się lepiej sprawdzał w tej roli niż jego poprzednicy. Starsze urządzenia nie mają certyfikatu DLNA, ale korzystają z udziałów SMB – co jednak w praktyce działa czasem dość opornie.

Można się spodziewać, że BD-C690. podczas targów CES nie będzie jedynym odtwarzaczem obsługującym materiały wideo w 3D; prawdopodobnie modele z takimi samymi funkcjami przedstawią też Panasonic i Sony. Jeśli chodzi o Sony, to na targach najbardziej oczekiwana jest tak naprawdę konkretna deklaracja tej firmy w sprawie zapowiadanej aktualizacji pod kątem odtwarzania Blu-ray 3D, jaka miałaby się pojawić dla konsoli do gier PlayStation 3.

Oczekiwane odtwarzacze Blu-ray z obsługą 3D będą najprawdopodobniej co do jednego wyposażone w złącza wideo HDMI w wersji 1.4, za pomocą których mogą wysyłać flagi o materiałach 3D do odpowiednich telewizorów. Jeff Soo H. Park, zajmujący stanowisko Business Development Manager w HDMI Licensing LLC, oświadczył jednak w rozmowie z heise online, że wiele chipów z HDMI 1.3 poszerza się o te funkcję poprzez aktualizacje oprogramowania. W praktyce jednak nikt chyba nie spodziewa się, że producenci pójdą tą drogą w przypadku samodzielnych urządzeń. Zbyt kusząca jest dla ich możliwość powołania do życia dzięki 3D nowej generacji urządzeń. Ale zdaniem Parka taka aktualizacja jest możliwa w przypadku odbiorników sygnału telewizji cyfrowej, które w ten sposób mogłyby zostać dostosowane do przyszłych transmisji w 3D. Jako że te urządzenia są i tak subwencjonowane przez operatorów płatnych kanałów telewizyjnych, providerzy mogą być zainteresowani taką formą taniego rozbudowania funkcji tych odbiorników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)