Karty graficzne Nvidii zdekodują płyty Blu‑ray w 3D

Karty graficzne Nvidii zdekodują płyty Blu-ray w 3D
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

10.12.2009 15:52, aktual.: 10.12.2009 16:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Specyfikacja dla dysków Blu-ray 3D nie została jeszcze nawet przyjęta, ale producenci kart graficznych już spieszą z zapowiedziami: zarówno Nvidia, jak i AMD zamierzają na targach CES w Las Vegas przedstawić stereoskopowe filmy na płytach Blu-ray.

Specyfikacja dla dysków Blu-ray 3D nie została jeszcze nawet przyjęta, ale producenci kart graficznych już spieszą z zapowiedziami: zarówno Nvidia, jak i AMD zamierzają na targach CES w Las Vegas przedstawić stereoskopowe filmy na płytach Blu-ray.

O ile AMD dość mętnie opisuje technologię w informacjach prasowych, o tyle u Nvidii sprawa wydaje się już dopięta na ostatni guzik. Najnowsze karty graficzne GeForce z silnikiem wideo VP4 mają odtwarzać materiały 3. z dysków Blu-ray w czasie rzeczywistym. Oprócz GT 220 i GT 240 Nvidia wymienia tu konkretnie karty graficzne Fermi z chipami GF100. Wśród modeli wymienianych przez Nvidię brakuje taniego GeForce 210 – choć także i on jest wyposażony w silnik VP4.

Obraz
© Gogle do oglądania materiałów w 3. Nvidii wymagają urządzenia wyświetlającego, które jest w stanie przetworzyć 120 obrazów na sekundę (fot. heise-online.pl)

Co ciekawe, na razie nie wiadomo, w jakim formacie będą oficjalnie wyświetlane filmy w 3. na płytach Blu-ray. A jeszcze latem podczas targów IFA przewodniczący grupy roboczej ds. 3D w federacji Blu-ray Disc Association Benn Carr w rozmowie z heise online zdradził, że stosowane będą kodeki MVC (Multiview Codec), rozszerzenie H.264/MPEG-4 AVC, nad którym specjaliści z Moving Pictures Expert Group (MPEG) pracują już od kilku lat. Normalny MPEG-4 AVC (bez rozszerzenia MVC) wraz z VC-1 i MPEG-2 należy do kodeków dopuszczanych na dwuwymiarowych dyskach Blu-ray. W komunikacie prasowym Nvidia mówi także o "kodeku, który prawdopodobnie będzie podstawą dla tego, w jaki sposób materiały 3D będą kodowane na dyskach Blu-ray".

Przygotowują się także producenci oprogramowania: zarówno Cyberlink (PowerDVD Ultra), Roxio (CinePlayer BD), jak i ArcSoft (TotalMedia Theatre) chcą mieć wersje programów do odtwarzania przystosowane do 3. na dyskach Blu-ray, kiedy tylko na rynku pojawią się pierwsze krążki z trójwymiarowymi filmami. Jednak to się raczej nie stanie przed pierwszym kwartałem 2010 roku, a jak twierdzi Disney, pierwszy filmy Blu-ray z 3D będzie można kupić dopiero przed kolejnymi świętami Bożego Narodzenia.

Można się wprawdzie spodziewać, że branża elektroniczna postara się, aby do tego czasu na sklepowych półkach pojawiły się odpowiednie samodzielne odtwarzacze i telewizory – ale dla komputerów monitory i projektory 3D już są. Większość urządzeń bazuje na technologii Nvidii 3D Vision, która składa się z bezprzewodowych gogli i podłączanego do USB nadajnika podczerwieni do synchronizacji. W tym przypadku wymagane jest urządzenie wyświetlające, które może obsługiwać do 120 klatek na sekundę. Stosowne 22-calowe monitory Samsunga i firmy ViewSonic są już sprzedawane, a 23,6 calowy model Acera z rozdzielczością Full HD jest zapowiadany na luty. Poza tym na rynek trafił już też notebook Asusa z 3D Vision. Dodatkowo Acer , ViewSonic i DepthQ opracowały projektory, które powinny współpracować z goglami Nvidii.

Wszystkie wymienione wcześniej aplikacje do odtwarzania będą obsługiwać gogle 3D Vision Nvidii; nie wiadomo na razie, czy pojawi się także oprogramowanie odtwarzające dla innych monitorów 3D (np. firm iZ3D, Zalman i Wazabee)
.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)