Kolorowy wydruk w ułamku sekundy

Kolorowy wydruk w ułamku sekundy

26.08.2009 11:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowa technika druku ma dawać większą szybkość uzyskiwania wielobarwnych wydruków dzięki rezygnacji z kolorowych atramentów - informuje "New Scientist".

Wiele owadów i ptaków zawdzięcza swoje wspaniałe ubarwienie nie pigmentom, ale oddziaływaniu światła z finezyjną strukturą powierzchni pancerzyków czy piór. Przykładem mogą być mieniące się kolorami tęczy tropikalne chrząszcze, niektóre motyle czy - powszechnie znane - pawie pióra.

Naukowcy od dawna pragnęli sztucznie odtworzyć te tak zwane kolory strukturalne. Udało się zespołowi Sunghoona Kwona z uniwersytetu w Seulu. Specjalny tusz M-ink pozwoli odtworzyć każdy kolor z widocznego zakresu widma w sposób, który ma być szybki i tani.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Tusz składa się z trzech komponentów - magnetycznych nanocząsteczek o średnicy od 100 do 200 nanometrów, rozpuszczalnika i żywicy. Atrament ma brązowy kolor, jednak pod wpływem pola magnetycznego nanocząsteczki tworzą podobne do łańcuchów struktury, które powodują interferencję światła. Światło odbite uzyskuje określony kolor. Zależnie od natężenia pola magnetycznego, można uzyskać rozmaite kolory, a kombinacja magnesów pozwala na stworzenie dowolnego obrazu. Utrwala się go przez naświetlanie nadfioletem - twardnieje wówczas żywica. Drukowanie kolorowego obrazu formatu A4 nie powinno trwać dłużej niż sekundę.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)